Koronawirus: chełmskie służby w stanie gotowości

7 2020 03 04 171226

Przed oddział zakaźny chełmskiego szpitala zjechały się służby mundurowe – to nie akcja ratunkowa, ale ćwiczenia w razie zagrożenia koronawirusem, które zostały zorganizowane na polecenie wojewody lubelskiego. Próba przed chełmskim szpitalem odbywała się pod kryptonimem „Mobilna izba przyjęć”, a przebieg zdarzeń koordynowali pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Ćwiczenia „Mobilna izba przyjęć” w Chełmie

– Zbudowaliśmy dwa namioty, które mają odwzorować mobilną izbę przyjęć – mówi młodszy brygadier Wojciech Chudoba, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie: – Jeden jest strefą czystą, drugi zanieczyszczoną. Dzisiejsze ćwiczenia mają na celu usprawnienie współdziałania służb obecnych na tych ćwiczeniach: straży pożarnej, policji, straży miejskiej. Przyjechali koledzy z Zamościa ze specjalistycznej grupy chemiczno-ekologicznej.

CZYTAJ: Lech Sprawka o koronawirusie: Na bieżąco śledzimy sytuację

– Wojewoda lubelski wydał decyzję w zakresie obowiązywania stanu podwyższonej gotowości – mówi Kamila Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie: – Dotyczy to szpitali, które mają w swojej strukturze oddziały chorób zakaźnych. Oznacza to, że przygotowujemy się do przyjęcia zwiększonej ilości pacjentów, którzy mogą być zarażeni, bądź są zarażeni koronawirusem. Na dzień dzisiejszy podejmowanych jest szereg działań, natomiast na mocy tej decyzji wojewoda ma prawo również zlecać nam działania takie, jak reorganizacja oddziałów, wstrzymanie przyjęć planowych czy też zwiększenie bazy łóżkowej. Na tę chwilę nie mamy żadnego pacjenta, który jest diagnozowany w kierunku obecności koronawirusa.

CZYTAJ: Ministerstwo Zdrowia: potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

CZYTAJ: Koronawirus w Polsce. Wojewoda lubelski apeluje do mieszkańców

Wojewoda lubelski zorganizował w Chełmie ćwiczenia, które pomogą w razie epidemii, ale urząd miasta także stosuje środki bezpieczeństwa.

– W związku z zagrożeniem koronawirusem został na polecenie prezydenta miasta Chełm powołany miejski zespół zarządzania kryzysowego – mówi Monika Zaborek-Turewicz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Chełm: – Wszystkie służby, inspekcje przedstawiły zasady postępowania z koronawirusem w przypadku, gdyby takie zagrożenie pojawiło się w naszym mieście. Podaliśmy dwa miejsca odbywania kwarantanny na wypadek epidemii: jest to Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na ul. I Pułku Szwoleżerów 15a, gdzie szacunkowa liczba osób do przyjęcia wynosi 60, oraz Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, gdzie szacunkowa liczba osób do przyjęcia to 330. Na wypadek epidemii szacunkowy czas przygotowania tych miejsc na kwarantannę to do 24 godzin.

Na zagrożenia związane z koronawirusem przygotowany jest także Nadbużański Oddział Straży Granicznej: – Jeśli zajdzie taka potrzeba, funkcjonariusze będą postępować zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA – mówi Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie: – Wsparcie będzie udzielane w zakresie zbierania od pasażerów kart lokalizacyjnych, jeżeli nie zostały one wcześniej odebrane na pokładzie samolotu, dystrybucji ulotek informacyjnych, czy też – jeżeli zajdzie taka potrzeba – pomiaru temperatury podróżnym. Wsparcie to będzie udzielane zgodnie ze zgłaszanym przez port bądź inspektorów sanitarnych zapotrzebowaniem.

Wszystkie chełmskie służby w związku z koronawirusem postawione są w stan gotowości. Nieprzypadkowo do udziału w ćwiczeniach został wyznaczony właśnie szpital w Chełmie. Nie ma tu jednostki chemicznej straży pożarnej. Drugi taki pokaz odbywał się dziś w Lublinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Koronawirus: ćwiczenia z udziałem służb medycznych, epidemiologicznych i Państwowej Straży Pożarnej

RyK (opr. DySzcz)

Fot. Karolina Ryniak

Exit mobile version