Zawieszanie zajęć na uczelniach czy w szkołach i odwoływanie imprez masowych, a także kontrole sanitarne na granicach – tak Lubelszczyzna walczy z rozszerzaniem się koronawirusa. Służby przyznają, że sytuacja zmienia się z godziny na godzinę.
Jak na razie na Lubelszczyźnie potwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem. Jedną z tych osób jest kobieta z Janowa Lubelskiego. Miała ona się zarazić od syna, który przyjechał do Polski z Wielkiej Brytanii.
CZYTAJ: Wojewoda lubelski o drugim przypadku zarażenia koronawirusem na Lubelszczyźnie
– Kobieta jest pod stałą obserwacją lekarzy. W momencie kiedy doszło do znacznego pogorszenia stanu zdrowia i ujawnienia informacji o tym, że mogła mieć kontakt z osobą z kraju, w którym jest transmisja koronawirusa, została przewieziona do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie na oddział zakaźny. W późnych godzinach nocnych potwierdzony został pozytywny wynik badania próbki tej osoby i służby sanitarne rozpoczęły próbę ustalenia ludzi, którzy mogli być z nią w kontakcie – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Z powodu zagrożenia koronawirusem zamknięto sąd w Janowie Lubelskim, skąd pochodzi zakażona kobieta.
CZYTAJ: Kwarantanna w Sądzie Rejonowym w Janowie Lubelskim
– Kwarantanną objęto wszystkie osoby, z którymi zakażona miała kontakt – mówi prezes Sądu Okręgowego w Zamościu, Jerzy Żurawicki. – To jest sekretarz Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim, stąd decyzja sanepidu dotyczy wszystkich pracowników tej instytucji. Janowski sąd nie będzie działać przez 14 dni. Skierowaną do niego korespondencję częściowo przyjmuje Sąd Okręgowy w Zamościu. Jeśli jednak jakieś pismo nie zostanie złożone w terminie, to na pewno nie zostaną z tego powodu wyciągnięte konsekwencję – dodaje.
Pierwszą osobą, u której w województwie lubelskim wykryto koronawirusa, jest mężczyzna z Niedrzwicy Dużej. Zdaniem służb zaraził się on od syna, który wrócił z Włoch. Mężczyzna jest hospitalizowany w szpitalu w Bełżycach. W samej Niedrzwicy Dużej zamknięte są między innymi wszystkie szkoły i przedszkola.
CZYTAJ: Pierwszy przypadek koronawirusa w województwie lubelskim
– Sytuacja jest bardzo nerwowa. W Niedrzwicy nie widać i nie słychać nikogo. Każdy siedzi w domu i czeka, co się będzie działo – mówi jeden z mieszkańców miejscowości.
Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego od jutra (12.03) do 25.03 w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych w całej Polsce zajęcia zostają zawieszone. – Ważne, aby na czas zawieszenia zajęć uczniowie zostali w domu. Należy też obserwować siebie. Zagrożenie stało się bardzo realne. W związku z tym musimy bezwzględnie przestrzegać ustalonych zasad i procedur, bo nasze bezpieczeństwo w ogromnej mierze będzie zależało od tego, jak potrafimy się zachować – mówi lubelski kurator oświaty, Teresa Misiuk.
CZYTAJ: Jest decyzja rządu. Uczniowie zostają w domach do 25 marca
O stosowanie się do wskazówek służb sanitarnych apeluje też wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Apeluję do wszystkich mieszkańców o zachowanie zdrowego rozsądku. Zaleciłem w sposób zdecydowany nieorganizowanie wycieczek szkolnych. Pod naciskiem rodziców w jednej z gmin wyjechała grupa młodzieży szkolnej do Wielkiej Brytanii. Jesteśmy w takiej sytuacji, gdy może się za chwilę okazać, że nie będziemy obecni w pracy, czy w szkole z powodu dużego stanu zagrożenia. Jeszcze raz apeluję o zdroworozsądkowe postępowanie – mówi wojewoda.
Służby jednak podkreślają, że nie ma powodów do paniki.
Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał zarządzenie dotyczące zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa. Dotyczy to w szczególności teatrów, oper, operetek, filharmonii, kin, muzeów, domów kultury i galerii sztuki. Zarządzenie to będzie obowiązywało do 25 marca. Dotychczas takie obostrzenia dotyczyły imprez masowych, teraz obejmują one wszystkie wydarzenia. Wojewoda polecił też wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych i żłobków.
CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie: wojewoda zadecydował o zawieszeniu imprez artystycznych i rozrywkowych
Do wiernych apeluje też Kuria Metropolitalna w Lublinie. Jeżeli czujemy się źle, mamy kaszel czy gorączkę nie powinniśmy przychodzić do kościoła na mszę świętą.
MaTo / SzyMon
Fot. pixabay.com