Koronawirus w Lubelskiem: czworo nowych pacjentów jest w dobrym stanie

koronawirus1 2020 03 12 174742

Na Lubelszczyźnie potwierdzono dziś 4 kolejne zakażenia koronawirusem. W sumie takich osób jest 6. Ponadto w całym regionie 18 osób jest hospitalizowanych, 137 objęto kwarantanną domową, a 1690 nadzorem epidemiologicznym.

Osoby, u których 12 marca potwierdzono zakażenie kornawirusem, to ludzie, którzy mieli kontakt z pacjentem z Niedrzwicy Dużej. Do tej pory pacjent ten przebywał w szpitalu w Bełżycach, ale przewieziono go już do szpitala przy ul. Staszica w Lublinie.

– Wszyscy pacjenci, u których w czwartek wykryto zakażenie, są w dobrym stanie – informuje wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Wszystkie osoby, u których potwierdzono obecność koronawirusa, przebywają na oddziale zakaźnym szpitala SPSK1 przy ul. Staszica. Wyjątkiem jest jedna z nich – dziecko, które znajduje się w szpitalu Jana Bożego w Lublinie na oddziale zakaźnym dziecięcym.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: pacjent z Bełżyc przewieziony do lubelskiego szpitala

– W każdym województwie w Polsce jeden szpital ma zostać przekształcony w szpital zakaźny. W województwie lubelskim będzie to szpital w Puławach – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka.

CZYTAJ TAKŻE: Wojewoda: szpital w Puławach zostanie przekształcony w zakaźny

Jak dodał wojewoda, powodami takiego wyboru jest to, że szpital w Puławach jest dostępny komunikacyjne i są tam ważne newralgiczne oddziały dla pacjentów wymagających dodatkowego leczenia położniczego, kardiologicznego, neurologicznego czy ortopedycznego.

Jak dodał wojewoda, dzisiaj (12.03) rano odbyło się spotkanie z dyrektorem szpitala w Puławach. Omówiono podczas niego plan przygotowania do pełnego przekształcenia w szpital zakaźny. Ma to się stać w najbliższy poniedziałek.

– Szpital przygotowywany jest do tej roli w sposób stopniowy. Działania w tym kierunku już się rozpoczęły. Między innymi wprowadzono całkowity zakaz przyjęć pacjentów niezakaźnych – powiedział Lech Sprawka.

Następnie pacjenci, których stan zdrowia na to pozwoli, będą wypisywani do domów, natomiast ci, którzy będą nadal wymagali hospitalizacji, będą przenoszeni do innych szpitali.

Jak poinformował wojewoda w regionie powstają specjalne mobilne zespoły sanepidu do pobierania próbek od osób potencjalnie zakażonych koronawirusem i objętych kwarantanną domową. W ich skład wchodzą specjalnie wyszkoleni ratownicy medyczni.

– Takich zespołów z czasem będzie coraz więcej – mówi wojewoda lubelski, Lech Sprawka. – W tej chwili mamy jeden mobilny zestaw do pobieranie próbek nie na oddziale zakaźnym. Obecnie udrażniamy możliwość pobierania próbek w miejscu kwarantanny domowej lub zbiorowej. Ale 12 marca powinny być gotowe do działania jeszcze jeden lub dwa takie zespoły.

Docelowo jeszcze w tym tygodniu takich mobilnych zespołów ma być dziesięć. 

CZYTAJ TAKŻE: Lech Sprawka: Powstają mobilne zespoły do pobierania próbek na obecność koronawirusa

Służby sanitarne apelują też do uczniów i studentów którym odwołano zajęcia, o niewychodzenie w miarę możliwości z domów. – To nie jest czas wakacji, ani ferii – stwierdzają służby medyczne. 

W całej Polsce potwerdzono 51 przypadków zakażenia koronawiusem. W Poznaniu zmarła 56-letnia kobieta, u której wykryto wcześniej koronawirusa. Jak poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski, pacjentka miała poważne problemy zdrowotne przed zakażeniem.

MaTo / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version