Katolicki Uniwersytet Lubelski będzie współpracował z Instytutem Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie. Dziś (10.03.) została podpisana umowa, na mocy której obie jednostki m.in. będą prowadzić wspólne badania naukowe.
– Będziemy także organizować wspólne konferencje i sympozja – mówi dyrektor Instytutu Pileckiego, Wojciech Kozłowski. – Mamy nadzieję, że dzięki temu będą się rozwijały badania nad II wojną światową, będące się w centrum zainteresowania naszej instytucji. Chcielibyśmy także wciągnąć młodych naukowców i studentów KUL do wspólnych projektów.
ZOBACZ ZDJĘCIA: KUL nawiązał współpracę z Instytutem Pileckiego
– Jest wiele wspólnych obszarów, które łączą zarówno Instytut, jak i nasz uniwersytet – dodaje rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński. – Ufam, że będziemy podejmować wspólne tematy, badania i realizować granty.
O godzinie 15.00 została otwarta wystawa „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918″. To wystawa plenerowa Instytutu Pileckiego poświęcona uzyskaniu praw wyborczych przez Polki w listopadzie 1918 roku. Przypomina kobiety, które odegrały istotną rolę w procesie odzyskania przez Polskę wolności.
Wystawę, zorganizowaną przy Kolegium Jana Pawła II KUL, będzie można oglądać do końca marca.
EwKa / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski