Osoby objęte kwarantanną – jeśli pozwala im na to stan zdrowia – mogą zajmować się swoimi zwierzętami domowymi i hodowlanymi.
Główny inspektor sanitarny informuje, że w przypadku zwierząt domowych takich jak psy, które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas kwarantanny do domu zastępczego opiekuna. Dla części osób rozwiązaniem może być też hotel dla zwierząt.
– Jeszcze nie mieliśmy takiego przypadku, ale mamy możliwość przyjęcia zwierząt należących do osób objętych kwarantanną – mówi dyrektor Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt, Tadeusz Zych: – Chcemy pomóc, na takiej zasadzie, żeby te zwierzęta, których właściciele są na kwarantannie, dostarczano do nas, informując nas o tym, że pochodzą z domów, w których są osoby na kwarantannie. Prosimy, żeby takie informacje trafiały do recepcji, bo takie zwierzęta podlegają innym procedurom.
Osoba objęta kwarantanną nie może osobiście zawieźć zwierzęcia do hotelu. Taka osoba ma bezwzględny zakaz opuszczania miejsca kwarantanny.
W przypadku, gdy osoby objęte kwarantanną nie znajdą zastępczego domu dla swoich zwierząt i nie mają możliwości skorzystania z hotelu dla zwierząt, pozostaje skontaktować się z właściwym dla nich urzędem gminy, który ma zapewnić wsparcie dla osób objętych kwarantanną.
W sytuacjach skrajnych zwierzętami osób objętych kwarantanną zajmie się schronisko dla zwierząt.
Do tej pory do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ulicy Metalurgicznej w Lublinie nie trafiło zwierzę od osoby objętej kwarantanną. W pierwszej kolejności takie osoby powinny szukać pomocy u rodziny i znajomych. W mediach społecznościowych funkcjonują też grupy pomocowe, ich członkowie pomagają między innymi w wyprowadzaniu psów.
– W związku z koronawirusem zmieniły się też zasady funkcjonowania naszego schroniska – mówi Weronika Garbarz ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ulicy Metalurgicznej w Lublinie.
Na stronie internetowej schroniska znajdują się informacje o nowych zwierzętach, które do niego trafiły. Zazwyczaj pokazane jest zdjęcie oraz informacje dotyczące okoliczności i czasu znalezienia danego zwierzęcia.
MaK (opr. DySzcz, SzyMon)
Fot. pixabay.com