Kwarantanna – co warto o niej wiedzieć?

kwarantanna22 2020 03 20 231441

Wojewoda lubelski wydał polecenie starostom i prezydentom miast w regionie odjecie działań w calu uruchomienia miejsc kwarantanny i izolacji zbiorowej. Współdziałać maja z nim poszczególni wójtowie.

Poszczególne osoby są kierowane na kwarantanną decyzją powiatowej stacji sanepidu, natomiast te przybywające z zagranicy zobowiązani są do niej z mocy prawa.

Zgodnie z procedurami obowiązującym w województwie lubelskim, w przypadku kwarantanny indywidualnej pracownicy wytypowani przez gminę mają zapewnić przebywającym w niej osobom: dostawę produktów spożywczych lub gotowych posiłków w opakowaniach jednorazowych, leków, środków czystości, środków dezynfekcyjnych, dostarczenie worków na śmieci, ich odbiór oraz właściwą gospodarkę odpadami komunalnymi. Do obowiązków tych pracowników należy także pośrednictwo w załatwieniu pilnych spraw, na przykład uiszczeniu opłat czy kwestii spłaty kredytów. W razie konieczności dotyczy to także wyposażenia w pościel jednorazową lub zorganizowania prania pościeli wielokrotnego użytku, a także zorganizowania opieki nad inwentarzem żywym.

W przypadku kwarantanny zbiorowej na gminie spoczywa także obowiązek zapewnienia sprzątania pomieszczeń w standardzie i z rygorami właściwymi dla zagrożenia epidemicznego.

Pełne informacje o procedurze kwarantanny w województwie lubelskim można znaleźć poniżej.

W przypadku kwarantanny pod żadnym pozorem nie można wychodzić z domu, ani przyjmować nikogo. W miarę możliwości osoba objęta kwarantanną powinna przebywać w określonym pokoju. Jeżeli mieszka z rodziną, należy zachować wobec jej członków odstęp minimum 2 metry. Trzeba także używać innych naczyń, niż pozostali domownicy. Jeśli istnieje taka możliwość, należy korzystać z odrębnej łazienki. Jeśli nie, po skorzystaniu z niej, winna ona zostać zdezynfekowana. Codziennie należy czyścić wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne.

Osoba poddana kwarantannie musi mierzyć sobie temperaturę minimum 2 razy dziennie. W przypadku wystąpienia gorączki, duszności lub kaszlu winna natychmiast skontaktować się ze stacją sanepidu. W przypadku konieczności skorzystania z konsultacji z lekarzem, należy zrobić to za pomocą teleporady.

Kara za złamanie kwarantanny może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

ToMa

Fot. nadesłane / archiwum

Exit mobile version