Urząd do Spraw Cudzoziemców uspokaja imigrantów i turystów. Na czas epidemii mogą przedłużyć unijną wizę lub otrzymać pozwolenie na pobyt czasowy za pośrednictwem poczty.
– Nasza instytucja zareagowała w ten sposób na obawy obcokrajowców, których możliwość legalnego pobytu w Polsce może się skończyć w czasie epidemii – mówi Polskiemu Radiu Lublin rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. – Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego urzędy wojewódzkie zawiesiły bezpośrednią obsługę klientów. W związku z tym wszystkie wnioski dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce mogą być składane za pośrednictwem poczty. Dotyczy to zwłaszcza cudzoziemców, którzy z przyczyn niezależnych od siebie nie mogą opuścić terytorium kraju. W takich przypadkach, aby uniknąć nielegalnego pobytu, mogą oni składać wnioski o przedłużenie wizy lub o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu. Co ważne, wnioski te należy złożyć w okresie legalnego pobytu w kraju. Jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie legalnego pobytu, gwarantuje to zachowanie terminu złożenia wniosku i pobyt cudzoziemca w kraju będzie uznawany wówczas za legalny.
– Nasi obywatele przebywający na terenie Polski, szczególnie w Lublinie, zwracają się do nas z pytaniami, że ktoś się uczy, ktoś inny pracuje i kończy mu się okres zezwolenia na pobyt, i co mają w takiej sytuacji robić? Otrzymaliśmy z Urzędu Miasta i z Urzędu Wojewódzkiego informację, że Ukraińcy mogą się tam zwracać i ich sprawy będą rozpatrywane, by te pobyty przedłużyć – mówi Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk: – Należy to zrobić korespondencyjnie. Bardzo dziękuję urzędom, że rozumieją sytuację, w której teraz znaleźli się obywatele Ukrainy. My przekazujemy tę informację, by zwracać się bezpośrednio do urzędu. Tam zostanie udzielona pomoc.
– Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego, wszystkie urzędy wojewódzkie zawiesiły bezpośrednią obsługę klientów – mówi rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. – Wszystkie wnioski dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce mogą być składane za pośrednictwem poczty. Cudzoziemcy dzwonią do naszego urzędu z pytaniem o to, w jaki sposób zrealizować przedłużenie pobytu. Na ten moment wnioski jeszcze nie zostały złożone. Cudzoziemcy pytają i orientują się, w jaki sposób mogą uzyskać przedłużenie pobytu w Polsce. Liczba osób dzwoniących do urzędu się nie zmieniła, może nawet jest mniejsza niż przed ogłoszeniem stanu epidemiologicznego.
– Do nas z pytaniami zwraca się dużo osób, bo Ukraińców na terenie Polski jest bardzo dużo – mówi Wasyl Pawluk: – Obywatele pytają czy ci, którzy nie przedłużyli pobytu nie będą deportowani na granicy. Rozmawialiśmy ze Strażą Graniczną, której też chciałbym podziękować, bo tysiące Ukraińców przekraczają granice. My nie spaliśmy całą dobę i odprawialiśmy ich razem z nimi. Powiedzieli nam, że kto przekroczył granice w czasie kwarantanny nie będzie karany – nie będzie mandatu ani deportacji. Kto wcześniej naruszył przepisy, to oczywiście każda sprawa będzie rozpatrywana oddzielnie, bo mogą zdarzyć się i oszuści. Jednak Straż Graniczna bardzo pomaga.
Do końca epidemii potwierdzeniem legalności pobytu cudzoziemca na terenie RP będzie nie aktualny stempel w paszporcie, ale potwierdzenie nadania wniosku. Osoby posiadające ważne wizy mogą wnioskować o pozwolenie na pobyt tymczasowy.
Wzór wniosków o przedłużenie legalnego pobytu obcokrajowców na terenie Rzeczpospolitej są m.in. stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców:
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
RMaj/WP
Fot. udsc.gov.pl