Lubelski Pakiet Antykryzysowy przyjęty. Miliony dla szpitali w regionie

et3xvwcxgaamdgl 2020 03 24 181013

Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął Lubelski Pakiet Antykryzysowy. Składa się on z czterech filarów. Pierwszy to zdrowie i bezpieczeństwo, drugi dotyczy pakietu pomocowego dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii, trzeci wdrożenia rekomendacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a czwarty pakietu osłonowego.

Najwięcej uwagi poświęcono zdrowiu i bezpieczeństwu. Samorząd województwa przeznaczy dodatkowo 57 mln zł na służbę zdrowia. To środki pochodzące z przesunięć Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. – Środki, które trafią na walkę z koronawirusem w ramach RPO WL, nie wiążą się z anulowaniem naborów czy koniecznością rozwiązania umów o dofinansowanie – poinformował rzecznik marszałka województwa lubelskiego Remigiusz Małecki.

Radni jednogłośnie przegłosowali zaproponowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego zmiany w uchwale budżetowej na 2020 roku i wieloletniej prognozie finansowej. Największa część tej kwoty zasili siedem szpitali podległych marszałkowi.

CZYTAJ: Sejmik Województwa Lubelskiego: dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia

– Mamy 49 milionów 400 tysięcy złotych na zakup aparatury dla siedmiu szpitali, którym zarządza województwo – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Mamy też nowy projekt dla zapewnienia środków ochrony indywidualnej. Przeznaczamy na niego 7 milionów złotych dla sieci 18 podmiotów leczniczych. Za te 7 milionów będziemy chcieli zakupić sprzęt w postaci odczynników oraz materiałów medycznych, środków do dezynfekcji, środków ochrony indywidualnej. Dzisiaj złożyliśmy stosowne zamówienie. Mam nadzieję, że te środki wysokiej klasy dotrą tutaj w ciągu tygodnia.

W grupie tych 18 placówek znajdą się również szpitale powiatowe.

Pieniądze dla szpitali zostaną głównie przeznaczone na zakup aparatury diagnostycznej i medycznej, w tym respiratorów. – Placówki otrzymają dzięki temu urządzenia, które służą ratowaniu życia pacjentów we wszystkich chorobach, począwszy od koronawirusa – wyjaśnia Jarosław Stawiarski.

Dodatkowych 800 tysięcy złotych będzie przeznaczonych na wsparcie dla szpitala zakaźnego w Puławach. – Dzięki temu trafi do niego 25 śluz, 5 tys. testów na koronawirusa z krwi, 2 tys. testów na tego wirusa ze śliny i 10 tys. maseczek – dodaje marszałek.

O zakup większej liczby testów apelował radny wojewódzki Krzysztof Komorski. – Uważam, że 7 tysięcy testów na ponad 2 miliona mieszkańców regionu to liczba absolutnie niewystarczająca. Sądzę, że pieniędzy na nie powinno być znacznie więcej – mówi.

Natomiast radny Krzysztof Bojarski zwracał uwagę na konieczność zabezpieczenia pracowników służby zdrowia, którzy walczą z koronawirusem na pierwszej linii frontu. – Dzisiaj najistotniejsza rzecz to środki ochrony osobistej. Z resztą sobie poradzimy. Jestem dyrektorem szpitala, więc muszą zlecać swoim pracownikom wykonanie określonych czynności również wśród osób, które mogą nieść ryzyko zakażenia. Musimy dać pracownikom służby zdrowia coś, co pomogłoby im się zabezpieczyć.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym radni podczas sesji siedzieli przy stolikach rozstawionych na całej sali. Odległość między nimi wynosiła 2 metry. Część radnych założyła rękawiczki i maski.

 

MaK / opr. ToMa

Fot. @UMWL_Lublin

 

Exit mobile version