W Lublinie otwarto Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Jest to piąta taka instytucja w kraju po Wrocławiu, Katowicach, Gdyni oraz Poznaniu.
– Celem tych instytucji jest kompleksowe wsparcie i pomoc przedsiębiorcom w rozwoju – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, która uruchomiła Centrum. – Chcemy tu doradzać przedsiębiorcom, jak dobrać najlepsze instrumenty finansowania, które są już w ofercie Agencji Rozwoju Przemysłu. Agencja daje między innymi finansowanie w formie pożyczek. Mogą one mieć charakter Inwestycyjny czy obrotowy. Mogą one taż służyć finansowaniu kontraktów, restrukturyzacji czy poprawie płynności finansowej przedsiębiorstwa.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Lublinie
– Centrum to będzie oferowało szeroką gamę produktów przedsiębiorcom, którzy albo będą poszukiwali rozwiązań alternatywnych do oferowanych przez sektor finansowy, albo produktów wykraczających poza gamę rozwiązań, dostępnych na rynku finansowym. Będzie można tu na przykład sfinansować skomplikowane maszyny i urządzenia. A ta ostatnia możliwość na rynku w tej chwili jest mocna ograniczona – tłumaczy Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający w Agencji Rozwoju Przemysłu.
– Tam, gdzie powstały już takie centra, liczba udzielanych pożyczek wzrosła czterokrotnie, a ich skala zwiększyła się sześciokrotnie. Pokazuje to, że warto rozbudowywać tę sieć. Dzisiaj jesteśmy w Lublinie, za dwa tygodnie będzie to Białystok. Cała nasza filozofia działania nie jest już skierowana na wsparcie inwestycji zagranicznych, ale polskich małych i średnich przedsiębiorców – wyjaśnia Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
Oficjalne otwarcie Centrum odbyło się dziś (05.03), ale już złożono trzy wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć. – Liczymy, że w ciągu najbliższych dni będziemy mogli ogłosić, iż dzięki działalności Centrum pierwszy przedsiębiorca z terenu Lubelszczyzny uzyskał finansowanie – stwierdza Paweł Kolczyński.
Jak wyjaśnia Beata Janczak, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Lublinie, przedsiębiorca, który zwraca się do tej instytucji nie musi od razu przychodzić z biznesplanem. Wystarczy mieć pomysł. Na formalności przyjdzie czas dopiero później. – Na początku po prostu rozmawiamy. Kwestia formalności pojawia się dopiero na kolejnym etapie. To jakie dokumenty są potrzebne, wynika często ze specyfiki działalności. Współpracujemy tak z firmami, które już działają na rynku, jak i tymi, które dopiero zaczynają swoją ścieżkę – dodaje Beata Janczak.
Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Lublinie działa w nowym biurowcu przy ul. Spokojnej 2.
JZoń / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska