21 osób z województwa lubelskiego objętych jest kwarantanną zbiorową. Miejsca kwarantanny zbiorowej zostały wyznaczone po pozytywnym zaopiniowaniu przez sanepid w porozumieniu z policją i urzędem wojewódzkim.
Z kwarantanny zbiorowej mogą skorzystać osoby, które wracają z zagranicy i są objęte obowiązkiem 14-dniowej kwarantanny a także ci, którzy mogli mieć kontakt z osobą zakażoną.
– Miejsca kwarantanny zbiorowej wyznaczone w województwie lubelskim są odpowiednio przygotowane – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Ci, którzy tam przebywają, zabezpieczeni są bytowo przez służby socjalne gmin na terenie których te ośrodki są. Zbiorowe miejsca kwarantanny są po to, żeby – jeżeli jest duże prawdopodobieństwo zakażenia – ta osoba nie musiała przebywać w kwarantannie domowej, narażając innych członków rodziny, niezakażonych, możliwością zakażenia.
– Decyzją pana prezydenta pod kwarantannę zostało przygotowanych 50 miejsc w budynku internatu Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 – mówi Artur Żukowski, kierownik referatu zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Biała Podlaska: – Dodatkowo na prośbę wojewody zabezpieczyliśmy 10 miejsc dla służb mundurowych w tym obiekcie. Mamy już pierwszych pensjonariuszy. W tej chwili na kwarantannie są dwie osoby. Są to mieszkańcy Białej Podlaskiej, którzy powrócili z zagranicy i zdecydowali się na odbywanie kwarantanny w tym obiekcie. Obawiali się przede wszystkim tego, żeby odbywać kwarantannę z rodziną. Te osoby przebywają w tej chwili w osobnych pokojach. Mają zapewnione wyżywienie – firma cateringowa trzy razy dziennie dowozi posiłki. Nadzór na chwilę obecną sprawują strażnicy miejscy. Czekamy na decyzję wojewody o skierowaniu osób z odpowiednimi kwalifikacjami do obsługi tego miejsca kwarantanny. Na miejscu jest pielęgniarka, strażnik miejski. Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi precyzuje w sposób jednoznaczny, że do pracy kieruje wojewoda. Oczekujemy, że taka decyzja zostanie niezwłocznie podjęta przez wojewodę.
– Zadanie dotyczące obsługi miejsc kwarantanny zbiorowej zostało delegowane na jednostki samorządu terytorialnego – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Pragnę zwrócić uwagę, że zarówno w formie prośby, jak również później polecenia wojewody, na podstawie tych zapisów zostało delegowane upoważnienie do takiego działania na poziom gmin i starostów. Dlatego też na tym poziomie jednostek samorządu terytorialnego, gdzie są służby pomocy społecznej, jest delegowane to zadanie.
Jeśli chodzi o obsługę miejsc kwarantanny, samorządy mają wątpliwości. Pojawiają się pytania – na przykład kto powinien odbierać odpady z miejsc kwarantanny zbiorowej?
– Odpady z miejsc kwarantanny podlegają takim samym zasadom utylizacji, jak przy gospodarce odpadami. Natomiast należy tu odróżnić sytuację, w której byłaby izolacja, czyli sytuacja, kiedy odpady związane z funkcjonowaniem osoby w izolacji, czyli osoby, która ma pozytywny wynik, ale nie ma objawów – wówczas te odpady należy traktować jako odpady medyczne i odpowiednio je utylizować. Na temat tego, w jaki sposób to robić, samorządy powinny konsultować się z powiatowym inspektorem sanitarnym.
– Bardzo dużo osób jest jeszcze w drodze do kraju – mówi Artur Żukowski: – Otrzymujemy bardzo dużo telefonów z pytaniami gdzie mogą odbyć kwarantannę. Spodziewamy się, że ta liczba na pewno wzrośnie.
W powiecie bialskim wyznaczono trzy miejsca kwarantanny zbiorowej. Znajdują się one na terenie szkolnych internatów. Jak zapewnia wicestarosta powiatu bialskiego Janusz Skulimowski, placówki są przygotowane na przyjęcia osób.
Dodajmy, że w województwie lubelskim kwarantanną domową objęte są 942 osoby. Stan zdrowia osób objętych kwarantanną domową i instytucjonalną jest na bieżąco monitorowany przez sanepid.
MaT (opr. DySzcz)
Fot. archiwum