Mija 78 lat od likwidacji żydowskiej ochronki przy ulicy Grodzkiej w Lublinie. W marcu 1942 roku Niemcy wywieźli ponad setkę dzieci z sierocińca na Starym Mieście na łąki na Tatarach i tam zamordowali. Razem z dziećmi zginęły ich trzy opiekunki.
Z powodu epidemii koronawirusa wyjątkowo ta rocznica nie zostanie upamiętniona Marszem Pamięci. Zamiast przejścia ulicami Lublina Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” proponuje wspólne upamiętnienie w przestrzeni Internetu. Przez cały dzień będą przypominane historie mówione i artykuły związane z ochronką, a o godzinie 13.00 w mediach społecznościowych Teatru NN pojawi się specjalny film.
Od kilkunastu lat, 24 marca Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” organizuje Marsz Pamięci, przypominający o losie żydowskich dzieci, upamiętniający historie najmłodszych ofiar Holokaustu.
Od połowy marca do połowy kwietnia 1942 roku trwała akcja likwidacji lubelskiego getta. W obozie zagłady w Bełżcu Niemcy wymordowali ponad 30 tysięcy lubelskich Żydów. Likwidacja lubelskiego getta to był początek akcji Reinhardt – mordowania Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”/ nadesłane