Lublin: na autobusach miejskich informacje o maksymalnej liczbie osób

p1040938 2020 03 25 164116

Na drzwiach pojazdów komunikacji miejskiej w Lublinie umieszczono naklejki informujące o maksymalnej liczbie osób, które mogą się w nich znajdować – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

– Pojazdy komunikacji miejskiej w okolicy drzwi zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami informującymi o zakazie wejścia do pojazdu w przypadku przekroczenia maksymalnej liczby osób mogących znajdować się w pojeździe – poinformowała rzeczniczka prasowa ZTM w Lublinie Justyna Góźdź.

CZYTAJ: Lublin: nowe przepisy w pojazdach publicznego transportu

Zarząd apeluje do pasażerów, aby nie wsiadali do autobusu czy trolejbusu w przypadku przekroczenia maksymalnej liczby pasażerów. – Prosimy o zrozumienie i wspólną odpowiedzialność w tym trudnym i wyjątkowym dla wszystkich okresie – powiedziała rzeczniczka.

Ograniczenia liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej nakłada rozporządzenie ministra zdrowia wydane w związku z epidemią koronawirusa. Zakłada ono, że w pojazdach może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących.

CZYTAJ: Rząd zaostrzył ograniczenia związane z epidemią koronawirusa
CZYTAJ: Walka z koronawirusem: rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się

Góźdź powiedziała, że w zależności od modelu autobusu i trolejbusu, wskazana na naklejce liczba maksymalnej dozwolonej liczby pasażerów będzie inna. I tak, na przykład w 18-metrowym autobusie przegubowym może jechać 21 osób, a w standardowym pojeździe 12-metrowym pasażerów może być 17, natomiast w 9-metroweym autobusie będzie mogło jechać 9 osób.

W ocenie rzeczniczki z respektowaniem nowych ograniczeń nie powinno być problemów, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich dniach komunikacją miejską podróżuje bardzo mało osób. – Średnia liczba pasażerów w pojeździe w godzinach szczytu oscyluje pomiędzy 10 a 20 osób – zaznaczyła.

Jak zapewniła, jeśli jednak okaże się, że liczba pasażerów będzie większa, zarząd będzie wprowadzać zmiany w przydzielaniu taboru. – Cały czas będziemy monitorować sytuacje i jeśli zmiany taborowe okażą się niewystarczające, będziemy wówczas podejmować kolejne kroki, adekwatne do zmieniających się warunków – powiedziała Góźdź.

Jak dodała, od środy (25.03) do obsługi komunikacyjnej poza pojazdami o standardowej długości 12-metrów, zostały skierowane wszystkie pojazdy przegubowe. Natomiast obsługa linii 9-metrowymi autobusami została ograniczona do minimum, tylko do przypadków, kiedy parametry drogi nie pozwalają na skierowanie w dany rejon większego autobusu.

W pojazdach komunikacji miejskiej w Lublinie już wcześniej zostały wydzielone specjalne strefy buforowe dla kierowców, w których nie powinni przebywać pasażerowie. Obejmują one obszar w rejonie kabiny, pierwszych drzwi oraz pierwszych siedzeń. Wstrzymana została też sprzedaż biletów przez kierowców w środkach komunikacji miejskiej.

PAP / RL / opr. PaW

Fot. PaW

Exit mobile version