W Lublinie rozpoczęło się pozimowe sprzątanie miasta. Porządkowane są między innymi ulice, drogi rowerowe, krawężniki, chodniki oraz przystanki autobusowe. Prace potrwają przez miesiąc, a ich koszt to ponad 500 tysięcy złotych.
To osiem razy mniej niż w poprzednim sezonie i dwadzieścia razy mniej niż dwa lata temu. Niskie koszty prac spowodowane są łagodną zimą.
– Roczny budżet miasta na oczyszczanie ulic wynosi ponad jedenaście i pół miliona złotych. Zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na drobne remonty – mówi zastępca dyrektora ds. zarządzania i utrzymania Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie Adam Borowy. – Ogłosiliśmy już kilka przetargów na remonty. W najbliższym czasie zostaną ogłoszone następne remonty w ramach środków budżetowych, czyli Krakowskie Przedmieścia, Nałęczowska, Bema, Nadrzeczna i Robotnicza. W ramach budżetu obywatelskiego mamy pięć zadań remontowych, które obecnie są w fazie przetargu – dodaje.
Ze względu na łagodną zimę miasto na utrzymanie ulic i chodników wydało około 4 milionów, czyli 2 razy mniej, niż w poprzednim sezonie. Dwa lata temu było to 5 milionów.
– Zima była łagodna, ale bardzo wietrzna. Dużo pracy wymagają drzewa, po wichurach mieliśmy czterysta zgłoszeń – mówi dyrektor Biura Miejskiego Architekta Zieleni Urzędu Miasta Lublin Hanna Pawlikowska. – Mamy dużo cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych. Dokuczają nam jednak wichury, które powodują, że nawet zdrowe drzewa ulegają obłamaniu. Trzeba te rzeczy jak najszybciej doprowadzić do porządku, żeby drzewo nie zamierało i korona się nie deformowała – dodaje.
W ramach pozimowych porządków w Lublinie wygrabiono już około 104 hektarów zieleni. Urzędnicy chcą też odtworzyć około 1900 metrów kwadratowych zniszczonych trawników, a te rozjeżdżone przez samochody zabezpieczyć palikami. W planach jest również remont między innymi Krakowskiego Przedmieścia: od ulicy Ewangelickiej do ulicy 3 Maja, ulic: Handlowej, Dragonów, Szmaragdowej, a także kładki dla pieszych nad ulicą Filaretów.
W mieście pojawią się też nowe aranżacje kwiatowe. W donicach między innymi na ulicy Muzycznej i alei Tysiąclecia pojawią się kwiaty, takie jak petunia, wilec czy aksamitka. Z okazji obchodów Roku Papieskiego na ulicy Jana Pawła II ustawione będą też skrzynki z biało-żółtymi roślinami oraz łany słonecznikowe na Rondzie im. 100-lecia KUL. W ramach przygotowań do wiosny miasto planuje w sumie posadzić sześć i pół tysiąca roślin sezonowych.
Podczas akcji oczyszczania likwidowane są także dzikie wysypiska.
MaTo / ZAlew / opr. PaW / WT
Fot. pixabay.com