„Moje Roztoczańskie Drzewo”. Konkurs, który kształtuje właściwe postawy wobec środowiska

90807504 223041279081265 3621281381901926400 n 2020 03 23 182813

„Moje Roztoczańskie Drzewo” – to tytuł II Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach w powiecie tomaszowskim. Uczestnicy mogą sfotografować drzewa podczas roztoczańskich wędrówek, a najciekawsze oraz najpiękniejsze owoce tych spacerów i poszukiwań zostaną nagrodzone.

– Zachęcamy do odkrywania piękna lokalnej przyrody zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – mówi w rozmowie z Radiem Lublin specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Tomaszów, Karol Jańczuk. – Konkurs z założenia ma przede wszystkim promować naszą przyrodę, którą mijamy na co dzień w drodze do pracy. Często spotykam się z opinią ludzi, którzy przyjeżdżają do nas z innych stron kraju i mówią, że tu jest pięknie. Ten konkurs ma też na celu zwrócenie naszej uwagi na to, w jakim pięknym zakątku Polski mieszkamy – dodaje.

– Jest to okazja do tego, żeby kształtować właściwe postawy wobec środowiska przyrodniczego, zwłaszcza wśród młodzieży – zaznacza instruktor do spraw promocji i organizacji imprez Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach, Beata Gałan-Smól. – Należy zwrócić uwagę na samo piękno drzew i jego urozmaicenie w krajobrazie. Propagujemy również ideę ekologii i ochrony przyrody. Tutaj też zwracamy się zwłaszcza ku młodym osobom. Wszystko po to, żeby doceniały piękno tego, co nas otacza – dodaje.

– Tutaj chodzi o pokazanie przyrody, którego elementem jest oczywiście drzewo – podkreśla artysta Mirosław Chmiel. – Drzewo jest bardzo ważnym elementem krajobrazu Roztocza – dodaje.

– Roztocze od zawsze stało bukiem i jodłą – opowiada Jańczuk. – Myślę, że to wyjątkowe na tle Lubelszczyzny, ponieważ można powiedzieć, że tu są lasy karpackie, bieszczadzkie. Może górki troszeczkę mniejsze, ale też jest bardzo pięknie. Większość gatunków lasotwórczych możemy tutaj bez problemu spotkać – dodaje.

– Drzewa są niezwykle ważne w naszej kulturze i ludowości – twierdzi Gałan-Smól. – Kiedyś między innymi każda figura, krzyż miały obok siebie towarzystwo drzew. Teraz to zanika, na co też chcemy zwrócić uwagę w organizowanym przez nas konkursie. U naszych przodków była to naturalna potrzeba łącznika z sacrum – dodaje.

Karta zgłoszenia i regulamin są dostępne na stronie www.krynice.naszgok.pl oraz na fanpage’u Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach na Facebooku. Zgłoszenia można przesyłać do 31 maja. Po tym czasie zbierze się komisja konkursowa, która wyłoni zwycięzców.

AlF / opr. PaW

Fot. nadesłane

Exit mobile version