Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zaleca w okresie od 23 do 29 marca stopniowe ograniczanie przyjęć, a od 30 marca wstrzymanie przyjęć pacjentów na zabiegi operacyjne wykonywane planowo.
Jak głosi komunikat NFZ, celem tych działań jest ograniczenie zużycia zapasów krwi i preparatów krwiopochodnych.
Wstrzymanie przyjęć ma dotyczyć przede wszystkim endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, nefrektomii i histerektomii.
NFZ podkreśla, że pacjentom, co do których zostanie podjęta decyzja o odroczeniu operacji, należy wyznaczyć kolejny termin zabiegu. Decyzja o odroczeniu terminu zabiegu powinna być podejmowana indywidualnie w odniesieniu do każdego pacjenta, z uwzględnieniem jego aktualnego stanu klinicznego i ryzyka wynikające z odłożenia zabiegu.
Aktualizacja kolejki powinna być przeprowadzona z uwzględnieniem daty zgłoszenia się pacjenta ze skierowaniem u świadczeniodawcy.
Jak przypomina NFZ, krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia. Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na nie. Stąd apel, by w miarę możliwości honorowi dawcy krwi nie rezygnowali z jej oddawania.
Potrzebne są wszystkie grupy krwi, bo istnieją biorcy o różnych grupach. Najbardziej deficytowa jest krew grupy zero, mająca ujemne Rh, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, można ją przetoczyć każdemu, bez ryzyka odrzucenia przez biorcę. Jest to jednak jedna z najrzadziej występujących grup krwi – ma ją około 7 procent Polaków.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com