Niepokój i lęk, czyli psychologiczne działanie COVID-19

coronavirus 4810201 1920 2020 03 12 131345

Wszystko, co nieznane i niedookreślone wzbudza nasz niepokój i lęk, stąd zachowania przypominające panikę, chociażby w sklepach – mówią psycholodzy. Efekt jest taki, że zaczynamy wykonywać ruchy nieprzewidywalne oraz naśladujemy innych – czasami nawet gdy jest to nieracjonalne.

– Niesamowicie ważne jest słuchanie instrukcji i stosowanie się do procedur, które powinny być bardzo czytelne – mówi psycholog Maciej Zwolski. – To niesamowicie ważna rola odpowiednich ludzi, czyli na przykład służb sanitarnych, ministra, czy dyrektorów szkolnych, w przekazywaniu odpowiednich instrukcji procedur. Zabezpiecza to nas nie tylko przed panikowaniem, ale też wiemy co mamy robić i jak postępować. Czytałem artykuł na temat Niemiec. W bardzo prosty sposób załatwiają sprawę zakupów, mianowicie podają ile kilogramów czego kupić w określony koszyk i co każdy powinien mieć na wypadek kryzysu. Taka jasna informacja buduje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ „wiem, co kupić” – dodaje.

Maciej Zwolski mówi również, że jest także grupa osób, która gdy doświadcza lęku, zaczyna wykonywać rzeczy totalnie nieprzewidywalne. W tym przypadku młodzi ludzie na przykład mogą uciekać z domu lub celowo iść w miejsca, gdzie jest zwiększone prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem.

ŁuG / WT

Fot. pixabay.com

Exit mobile version