Nauczyciele będą mieli obowiązek zdalnego realizowania podstawy programowej, będą też mogli wystawiać oceny. Nowe przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej zaczną obowiązywać od środy 25 marca.
Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska mówi, że za rozplanowanie zdalnej pracy będzie odpowiadał dyrektor. – Nadal zostawiamy do dyspozycji dyrektora ustalenie tego trybu nauczania i trybu wystawiania ocen – mówi Anna Ostrowska. – Stawiamy na to, żeby nauczyciel wspólnie z rodzicami, uczniami i dyrektorem szkoły uzgodnił ten tryb pracy, który będzie najlepszy dla wszystkich stron – dodaje. Rzeczniczka podkreśla, że zdalna praca nie może przeciążać ucznia i musi być odpowiednia do możliwości, które ma w domu.
Obecnie z platformy e-podręczniki.pl korzystają dwa miliony unikatowych użytkowników. Centralna Komisja Egzaminacyjna na Twitterze poinformowała, że w ubiegłym tygodniu plik z zadaniami z jej strony ściągnęło około 175 tysięcy osób.
Szkoły będą zamknięte do świąt Wielkiej Nocy.
W wielu szkołach odbyły się wideokonferencje, które przygotowały nauczycieli do pracy przez Internet.
– Ważne jest, by nauka zdalna odbywała się nie tylko w pracy z komputerem, ale i z podręcznikiem oraz zeszytem ćwiczeń. Stosujemy więc tzw. pracę naprzemienną – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju, Teresa Bogdanowicz-Bordzań. – Proponujemy, aby uczeń jednego dnia realizował plan lekcji ustalony już wcześniej. Wysyłamy minimalne wiadomości z podstawy programowej kształcenia ogólnego, bo wiemy, że uczeń pracuje samodzielnie. Kiedy wróci do szkoły, będziemy to minimum uzupełniać i rozszerzać.
Nauczanie zdalne odbywa się m. in. przez dziennik elektroniczny, platformy edukacyjne, pocztę e-mail oraz portale społecznościowe.
RL / TsF / IAR /
Fot. nadesłane