„Odnajdziemy wszystkich Niezłomnych”. Lublin pamięta o Żołnierzach Wyklętych

pm wykl zamek046 2020 03 01 211551

W Lublinie zakończyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Rano kwiaty złożono w miejscach pamięci: na cmentarzu przy Unickiej, na lubelskim Zamku, przed pomnikami Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W kościele Świętej Rodziny na Czubach odprawiono mszę w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy.  

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Złożenie wieńców przy mogile-pomniku zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: uroczystości na placu Zamkowym

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: złożenie wieńców pod pomnikiem NSZ

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: złożenie wieńców pod pomnikiem WiN

O godzinie 12.00 w lubelskim Ogrodzie Saskim odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Wzięło w nim udział ponad 600 osób.

CZYTAJ TAKŻE: Tropem Wilczym: pasja do biegania i akcent historyczny

ZOBACZ ZDJĘCIA: Bieg Tropem Wilczym, Lublin, 01.03.2020

Wieczorem ulicami Lublina przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W wydarzeniu wzięła udział m.in. działaczka „Solidarności”, Zenobia Kitówna. – Jeszcze dziesiątki lat będziemy szukać kości Żołnierzy Niezłomnych. Wszystkich odnajdziemy i wszystkim oddamy honory wojskowe. Tak sobie przyrzekamy – mówiła.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 9. Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Lublin, 01.03.2020, fot. Piotr Michalski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym obchodzonym od 2011 roku. Wydarzenia związane z jego obchodami potrwają do 6 marca.

W poniedziałek 2 marca o godzinie 10.00 w kościele pw. Świętego Michała Archanioła  zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie na placu przed kościołem rozpocznie się uroczystość z udziałem dzieci i młodzieży z lubelskich szkół, którzy wykonają utwory patriotyczne, a uczestnicy złożą wieńce przy położonym przy świątyni pomniku  Żołnierzom Wyklętym.

Natomiast w Hrubieszowie zaplanowano odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej, która została zawiązana w 1949 roku przez uczniów ówczesnego hrubieszowskiego Technikum Mechanicznego i Gimnazjum Rolniczego. Uroczystość odbędzie się przy budynku „A” Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie.

We wtorek, 3 marca o godz. 11.00 w sali błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej w Lublinie odbędzie się sesja historyczna „Bohaterowie tacy jak Wy”. Po niej z koncertem „Cześć i chwała bohaterom!” wystąpi Norbert „Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum.

Natomiast 6 marca, w piątek, w kościele garnizonowym przy Al. Racławickich zostanie odprawiona msza w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Następnie na jego symbolicznej mogile na cmentarzu przy ul. Białej 3 oraz przy pomniku „Zapory” i jego podkomendnych przy ul. Lipowej 25 zostaną złożone kwiaty. Początek mszy świętej o godzinie 10.00.

TSpi / MaK / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version