Poczta Polska w związku z epidemią koronawirusa wprowadza zmiany w swojej działalności. Czas pracy placówek został skrócony i zostały w nich wprowadzone specjalne strefy ochronne.
CZYTAJ: Poczta Polska skraca czas pracy placówek i wstrzymuje wysyłkę paczek do innych krajów
– Poczta wprowadziła od dzisiaj (16.03) skrócone godziny pracy – mówi w rozmowie z Radiem Lublin rzecznik prasowy instytucji Justyna Siwek. – Placówki będą czynne 6 godzin, a obiekty całodobowe będą czynne od 8.00 do 20.00. Zamknęliśmy placówki w galeriach handlowych. Wstrzymaliśmy przyjmowanie paczek wysyłanych do innych krajów. Jest to związane z utrudnieniami w transporcie lotniczym. Natomiast wszystkie paczki, które są w trakcie transportu do Polski i, które do nas dotrą, będą klientom doręczone – dodaje.
Jakie środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone, jeżeli chodzi o placówki pocztowe? – Wprowadziliśmy ograniczenie liczby klientów, którzy mogą przebywać w obiekcie – zaznacza Siwek. – Chcielibyśmy, aby do placówki wchodziło tyle osób, ile w danym momencie może zostać obsłużonych. Dodatkowo wprowadziliśmy strefę ochronną. Chodzi o to, aby klient w trakcie obsługi pozostawał w odległości około 1,5 metra od naszego pracownika, a podchodził do niego na jego wyraźną prośbę, na przykład wtedy, kiedy trzeba będzie okazać dowód osobisty. Dzisiaj dystrybuowane są środki ochrony dla listonoszy i pracowników placówek pocztowych. Są to środki służące dezynfekcji oraz rękawiczki – dodaje.
Czy świadczenia emerytalne, rentowe są normalnie dostarczane? – Opracowaliśmy specjalne procedury doręczania takich świadczeń. Jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi instytucjami – podkreśla Siwek. – Szczególnie istotną kwestią jest ustalenie metody doręczania świadczeń osobom objętym kwarantanną. Tutaj jesteśmy w kontakcie z regionalnymi inspektorami sanitarnymi. Chcemy to robić w sposób bezpieczny dla naszych pracowników, jak i też klientów – dodaje.
Poczta Polska jest w stałym kontakcie z sanepidem. Wszystkie podjęte działania mają jeden cel – ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
PaSe / opr. PaW
Fot. Monika Pietraszkiewicz