Samorządy w Lubelskiem chcą zlikwidować lub przekształcić prawie 100 szkół

kura 2020 03 05 113554

Do Kuratorium Oświaty w Lublinie trafiło 96 informacji o zamiarze likwidacji lub przekształcenia szkół. Samorządy miały obowiązek poinformować o planowanych działaniach do końca lutego.

W przypadku likwidacji lub przekształceń podstawówek głównym argumentem jest demografia: – Jeżeli w ciągu roku ubyło nam 4 tysiące uczniów, to istnieje zagrożenie, że samorządy będą próbowały małe szkoły zamykać albo na przykład ze szkoły 1-8 zrobić filie 1-3 i jako filie przyporządkować innej szkole – tłumaczy Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie.

W przypadku szkół ponadpodstawowych chodzi o porządkowanie sieci szkół: – Chodzi o placówki, które nie mają już uczniów, albo nie dokonały naboru. Mimo tego że nikt się już w nich nie uczy, samorząd musi przejść całą procedurę likwidacyjną – dodaje przedstawicielka kuratorium. 

W przypadku informacji, do których samorządy złożyły też wnioski o likwidację lub przekształcenie placówki, kurator oświaty ma 21 dni na wydanie opinii na ten temat. Opinia kuratorium jest dla samorządu wiążąca. Następnie uchwałę ostateczną, dotyczącą likwidacji lub przekształcenia placówki, podejmuje jednostka samorządu.

MaK (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version