Sejm uchwalił zmiany w ustawach stanowiących pakiet antykryzysowy. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników. Nie zgodzili się natomiast na wyłączenie z przepisów zmian w kodeksie wyborczym i możliwości dokonywania zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Posłowie z niewielkimi zmianami przyjęli też pozostałe ustawy z pakietu.
Odrzucenie zmian oznacza, że parlament uchwalił zapisy, które wprowadzają możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób powyżej 60 roku życia oraz objętych obowiązkową kwarantanną. Natomiast w sprawie Rady Dialogu Społecznego premier będzie mógł zdecydować o zmianie jej składu. Sprawozdawca komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk mówił, że członkowie komisji nie zgłaszali zastrzeżeń do specjalnego trybu głosowania w trakcie pandemii, tylko do trybu uchwalenia tych zmian – w ostatniej chwili, na posiedzeniu, które obradowało do późnych godzin nocnych.
Sejm przyjął natomiast poprawkę do ustawy rozszerzającej kompetencje Państwowego Funduszu Rozwoju w związku z koronawirusem. Dzięki tej ustawie będzie mógł on sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. Zgodnie z ustawą do zadań PFR będzie należało np. podejmowanie działań służących zapobieganiu lub łagodzeniu skutków sytuacji kryzysowych. Fundusz będzie udzielał m.in. firmom wsparcia finansowego.
Wśród przyjętych przez sejm senackich poprawek do specustawy o pomocy dla firm w związku z epidemią koronawirusa znalazł się przepis, który przewiduje wydłużenie ważności upływających po 7 marca 2020 roku orzeczeń lekarskich lub psychologicznych. Będą one ważne jeszcze przez 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Sejm przyjął też poprawkę, głoszącą, że osoby, które mają złożyć oświadczenia o stanie majątkowym za rok 2019, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, mogą to zrobić w terminie do dnia 31 maja 2020 r.
Odrzucił natomiast większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, w tym tę, która przewidywała, że personel podmiotów leczniczych, stacji sanitarno-epidemiologicznych, aptek, ratownicy medyczni i pracownicy placówek handlowych byliby obowiązkowo poddawani badaniu na obecność koronawirusa raz w tygodniu. Badania miały być finansowane z budżetu państwa.
Pakiet ustaw czeka na decyzję prezydenta – Andrzej Duda może je podpisać, zawetować lub zgłosić do Trybunału Konstytucyjnego.
Ciąg dalszy posiedzenia Sejmu planowany jest na piątek, 3 kwietnia na godzinę 10:00.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. @KancelariaSejmu