Teleopaska w trosce o bezpieczeństwo seniorów

opaska2 2020 03 05 180940

Osoby chore, starsze a zwłaszcza samotne z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego mogą bezpłatnie skorzystać z teleopasek. Urządzeniami dysponuje wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego działająca przy Domowym Szpitalu.

Teleopaska, która monitoruje czynności życiowe jest niezawodna w przypadku zagrożenia życia kiedy w pobliżu nie ma opiekuna chorego.

Urządzenie wyglądem przypominające zegarek ma kilka ważnych funkcji. Wykonuje pomiar tętna, temperatury skóry i przekazuje te informacje drogą sms-ową do opiekuna osoby, na ręce której został założony aparat. Ma jeszcze inne przydatne funkcje: sygnał upadkowy, czyli np. jeżeli nastąpi gwałtowny ruch związany np. z upadkiem, to osoba opiekująca się zostanie natychmiast poinformowana o takim zdarzeniu. Kolejna funkcja to przypominanie o braniu leków, inna to przycisk „help”, przydatny w sytuacji kiedy osoba mająca aparat teleopieki na ręku przykładowo wywróci się w łazience, albo źle się poczuje może używając tego przycisku natychmiast się połączyć z opiekunem. Dla osób, które potrafią się oddalić z miejsca zamieszkania jest przeznaczona funkcja „guardian”, dzięki niej poprzez funkcję GPS możemy namierzyć z dokładnością do kliku metrów osobę, z którą straciliśmy kontakt – mówi Piotr Frankowski z Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego przy Domowym Szpitalu.

– Teleopaska bardzo wspiera bezpieczeństwo chorego. Powinna być połączona z centrum medycznym, które zna historię danej osoby. Wtedy rozwiązanie jej problemu jest dużo prostsze. Połączenie opaski z opiekunem też ma swój sens, bo wtedy opiekun wie co się dzieje i może odpowiednio zareagować – mówi kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Bolesław Samoliński.

Osoby, które chcą wypożyczyć teleopaski powinny wypełnić odpowiednie dokumenty, które są do pobrania w wypożyczalni sprzętu przy Domowym Szpitalu.

Teleopaski są też bezpłatnie dostępne w wypożyczalni sprzętu w Wisznicach.

MaT / SzyMon 

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version