„Ogłoszenie! Wszystkie połączenia wstrzymane” – taki komunikat wita podróżnych na stronach różnych przewoźników obsługujących lokalne trasy na terenie województwa lubelskiego. Jak informują firmy transportowe, wstrzymanie kursów spowodowane jest zagrożeniem epidemiologicznym.
Kolejni regionalni przewoźnicy decydują się na zawieszenie kursów. Mieszkańcy wielu małych miejscowości i miasteczek piszą w Internecie, że brak busów i autobusów to brak możliwości dojazdu do pracy.
Od jutra (28.03) przewozy zawiesza jeden z największych przewoźników kursujący na trasie Lublin-Łęczna. Kilka dni temu z kursów zrezygnował inny przewoźnik. Oznacza to bardzo duże problemy dla mieszkańców Łęcznej pracujących w stolicy województwa. W podobnie trudnej sytuacji są również mieszkańcy między innymi Nałęczowa, Puław, Kraśnika oraz Opola Lubelskiego.
CZYTAJ: Mieszkańcy Łęcznej będą mieli problem z dojazdem do Lublina
Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, przewoźnicy mogą zwiesić swoje usługi na nie dłużej niż 14 dni i nie informować o tym urzędu marszałkowskiego. – Po tym czasie muszą to zrobić – mówi w rozmowie z Radiem Lublin rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Remigiusz Małecki. – Na ten moment do naszej placówki wpłynęły 73 wnioski dotyczące takiego zawieszenia. Przewoźnicy motywują swoją decyzję brakiem możliwości utrzymania prawidłowego stanu sanitarno-higienicznego autobusów czy zabezpieczenia kierowców przed ewentualnym zarażeniem się. W związku z tym, że zostały zamknięte szkoły, uczelnie i wiele innych instytucji, drastycznie spadła liczba przewożonych pasażerów. To bezpośrednio przekłada się na opłacalność przewozów. Mówiąc wprost, transport nie pokrywa obecnie kosztów jego prowadzenia – dodaje.
Wniosek o odstępstwo od uzyskanego zezwolenia na przewóz osób złożył między innymi właściciel jednej z firm transportowych, Krzysztof Błaszczyk. W rozmowie z Radiem Lublin tłumaczył, że główną przyczyną było zagrożenie epidemiologiczne i obawa o bezpieczeństwo pracowników. Inni przewoźnicy przyznawali, że poza obawami o zdrowie swoich kierowców i ich rodzin, problemem jest też niewielkie zainteresowanie kursami ze strony pasażerów.
Urząd marszałkowski w transporcie autobusowym nie ma możliwości organizacji transportu zastępczego. Takie uprawnienia ma tylko w przypadku kolei.
W województwie lubelskim usługi przewozowe świadczy 187 przewoźników, którzy obsługują 468 tras.
Od środy (25.03) obowiązują obostrzenia dotyczące publicznego transportu zbiorowego. Ma to związek z pandemią koronawirusa. W autobusie nie może podróżować więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących w pojeździe.
MaK / opr. PaW
Fot. pixabay.com