Spory problem mają mieszkańcy gminy Białopole. Wszyscy pracownicy urzędu gminy są do 3 kwietnia na kwarantannie po tym, jak okazało się, że jeden z nich ma koronawirusa.
Mieszkańcy mogą mieć problem załatwieniem tych spraw, przy których nie pomoże Internet czy telefon.
– Część można załatwić w sąsiedniej gminie Żmudź, ale nie wszystkie – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Henryk Maruszewski, wójt gminy Białopole. – Każdy może brać wypisy w innym urzędzie stanu cywilnego. Nie ma problemu. Gorzej z wypisaniem aktu zgonu lub w przypadku, jeżeli ktoś potrzebuje szybko wyrobić dowód osobisty. Tutaj mogą być problemy – dodaje.
Jednocześnie wójt zapewnia, że mimo kwarantanny urzędnicy niezbędną pracę wykonują zdalnie, z wyjątkiem rejestracji aktów stanu cywilnego, z uwagi na brak zdalnego dostępu do systemu teleinformatycznego.
Wykaz telefonów kontaktowych do pracowników można znaleźć poniżej.
– Mieszkańcy, którzy ubiegają się o odpisy aktu stanu cywilnego, są proszeni o kierowanie się do urzędów stanu cywilnego położonych w sąsiednich gminach – informuje rzecznik prasowy wojewody lubelskiego, Agnieszka Strzępka.
– W przypadku urodzenia dziecka, należy na razie powstrzymać się z jego zgłoszeniem. Służby wojewody przypominają, że termin na zgłoszenie wynosi 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia. To okres dłuższy od czasu trwania kwarantanny. Można się zgłosić do Urzędu Gminy Białopole już po jej zakończeniu – wyjaśnia Agnieszka Strzępka.
– Natomiast w przypadku zgonu, lekarz go stwierdzający wypełni trzecią część karty zgonu, która jest przeznaczona dla administracji cmentarza. Na tej podstawie możliwy będzie pochówek osoby zmarłej. Po zakończeniu kwarantanny w urzędzie będzie możliwe zarejestrowanie aktów i wydanie odpisów osobom uprawnionym – dodaje Strzępka.
Jednocześnie służby wojewody lubelskiego zapewniają, że na bieżąco monitorują sytuację w gminie Białopole.
– Natomiast jeśli chodzi o zabezpieczenie usług komunalnych, dobrze się złożyło, że akurat dzisiaj kwarantannę kończy pracownik, który będzie nadzorował oczyszczalnię. Dogadałem się też z firmą z sąsiedniej gminy, która zapewni wywóz szamba i ewentualne naprawy sieci wodociągowo kanalizacyjnej – dodaje Henryk Maruszewski.
– W pozostałych sprawach pracujemy zdalnie. Normalnie dostępni są też sołtysi. Został załatwiony odbiór świetlicy i badanie hydrantów. Dzisiaj (24.03) zostanie przeprowadzona dezynfekcja kościoła, kaplicy, szkoły w Białopolu oraz budynku urzędu gminy – stwierdza wójt.
Jak podaje chełmski sanepid, w wyniku powstania w Białopolu ogniska koronawirusa na kwarantannie obecnie przebywa ponad 170 osób. według danych stacji ratownictwa medycznego zostało tam pobranych około 70 próbek. Do tej pory koronawirusa potwierdzono u 10 osób. Część z nich znajduje się w chełmskim szpitalu.
– Leżą u nas cztery osoby. Ich stan jest stabilny. Nie mają one jakichś poważnych dolegliwości, ani chorób współistniejących, które powodowałyby konieczność ich przewiezienia do szpitala zakaźnego – wyjaśnia Lech Litwin, zastępca ds. lecznictwa dyrektora Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.
CZYTAJ: W szpitalu w Puławach zmarł proboszcz z Białopola. Był zakażony koronawirusem
We wtorek (24.03) rano zmarł ksiądz Henryk Borzęcki, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Białopolu. To u niego potwierdzono pierwsze zakażenie wirusem w powiecie chełmskim.
Gminę Białopole zamieszkuje ponad 3100 osób. Utrudnienia w pracy urzędu potrwają przynajmniej do 3 kwietnia.
RyK / MaK / opr. PaW / ToMa
Fot. pixabay.com