Koronawirus nie zabija kultury. Aby urozmaicić nam czas spędzany w domu, wiele instytucji, ale także osób prywatnych, uruchamia zasoby internetowe. W ten sposób, za pomocą Internetu, możemy obejrzeć spektakl, zwiedzić wirtualnie wystawę, czy wziąć udział w warsztatach.
CZYTAJ: Wirtualne spacery po Lubelszczyźnie
– Zabawa jest najbardziej spontaniczną i pierwotną formą aktywności, uznaną przez UNESCO za równie ważny element dziedzictwa narodowego, jak zabytki sztuki, architektury czy języki regionalne – mówi w rozmowie z Polskim Radiem Lublin starszy specjalista ds. edukacji kulturowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Emilia Lipińska. – W CSK powstało Laboratorium Zabawy, gdzie będziemy chcieli pokazywać te powiązania zabawy z kulturą oraz to, jak przedstawiać różne formy aktywności. Nastawiamy się na pokazywanie zabaw towarzyskich, w które można bawić się w zaciszu domowym. Niektóre z nich wymagają prostych przedmiotów: kubeczków, ołówków, śrubek. Inne wymagają tylko i wyłącznie naszej kreatywności – dodaje.
CZYTAJ: Kultura online. Gdzie znajdziemy filmy i seriale?
– Z jednej strony chcę podzielić się magiczną iskierką związaną z rysowaniem, a z drugiej strony chcę pomóc rodzicom zaopiekować się ich dziećmi w sposób wirtualny – opowiada Agata Jakuszko-Sobocka. – Od poniedziałku do piątku prowadzę mniej więcej godzinne zajęcia z rysunku dla osób, które niekoniecznie mają talent, ale chcą nauczyć się czegoś nowego. Uczymy się między innymi rysować ludzi – dodaje.
CZYTAJ: Rysujemy, nie panikujemy. Na warsztaty online zaprasza Agata Jakuszko-Sobocka
– Z koleżankami z Centrum Kultury w Lublinie, z pracownikami Pracowni Sztuczka postanowiłyśmy rozpocząć taki cykl „Nuci mi się w domu” – zaznacza Sylwia Lasok. – W takiej swobodnej, domowej atmosferze prowadzę zajęcia, gdzie uczymy się piosenek. Są to bardzo fajne piosenki dla dzieciaków, często dowcipne. Utwory opowiadają o naturze, porach roku. Nauka jest w formie relacji live na Facebook-u. Oprócz tego, że śpiewamy i gramy to są jeszcze różne formy zadań dla maluchów – dodaje.
Pracownia Sztuczka liczy na to, że po uspokojeniu się sytuacji, uda się zrobić koncert w Rezerwacie Dzikich Dzieci, w którym wezmą udział najmłodsi uczestniczący warsztatach „NuciMisie w domu”.
CZYTAJ: Lekcja muzykowania w twoim domu przy użyciu łyżek?
– Tworzymy „Bajkoranki” – twierdzi Magdalena Opalka z Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Wybrałam parę książek dla dzieci od pierwszego do piątego roku życia. Na ich podstawię tworzę zabawy. Pokazujemy, jak można bawić się z książką. Staramy się pokazać, jak można się nimi inspirować – dodaje.
W nadchodzący weekend Centrum Spotkania Kultur proponuje także wirtualne zwiedzania wystawy „Kształt iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński”. Szczegóły znajdują się na stronie instytucji.
Już jutro (20.03) natomiast, na Facebook-u Radia Lublin będzie można obejrzeć retransmisję z koncertu zespołu DeMono. Początek o godzinie 19.00.
CZYTAJ: Oryginalna inicjatywa od artystów dla odbiorców
EwKa / opr. PaW
Fot. pixabay.com