Wojewoda lubelski: Przy 8 szpitalach w regionie powstały izolatoria

wojewoda 2020 03 30 222229

– W województwie lubelskim przy 8 szpitalach zostały powołane izolatoria. Przebywają w nich pacjenci, którzy mają pozytywny wynik testu na koronawirusa, ale nie wymagają hospitalizacji. Dzięki temu nie zajmują oni miejsc, przeznaczonych do ratowania osób, mających silne objawy – poinformował wojewoda lubelski, Lech Sprawka (na zdj.).

Izolatoria powstały przy szpitalach w: Puławach, Łukowie, Białej Podlaskiej, Lublinie, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim oraz Biłgoraju. To wszystko izolatoria kategorii B. – Przebywają w nich pacjenci, u których stwierdzono koronawirusa i albo przechodzą go bezobjawowo, albo z objawami, które nie stanowią poważnego zagrożenia dla ich zdrowia – wyjaśnia wojewoda.

Jak dodał Lech Sprawka, wieczorem 30 marca w izolatoriach przebywało 16 osób.  Znajdowały się one m.in. w izolatorium lubelskim, umieszczonym  w hotelu Huzar, a także w Tomaszowie Lubelskim i Biłgoraju.

Wojewoda stwierdził, że izolatoria w województwie lubelskim tak naprawdę rozpoczęły funkcjonowanie już ponad tydzień temu.

Lech Sprawka poinformował, że obecnie trwa wyłanianie izolatoriów kategorii A, stanowiących rodzaj „poczekalni” dla osób podejrzanych o zarażenie i od których pobrana została próbka na obecność koronawirusa, ale które wyniku testu jeszcze nie otrzymały.  – Dzięki temu do szpitali będą mogły być kierowane tylko osoby rzeczywiście zakażone. Najbliższe dni oznaczają organizację tego typu miejsc pobytu, przy współpracy z samorządami i dyrektorami szpitali. Wyrażam nadzieję, że w środę będziemy mieli zamknięty pełen system izolatoriów na terenie całego województwa lubelskiego. W znacznym stopniu ułatwi to funkcjonowanie szpitali z oddziałami zakaźnymi – dodał wojewoda.

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, na izolatoria powinny zostać przeznaczone hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. Każdy przebywający w nich pacjent musi mieć zapewniony osobny pokój z łazienką i trzy posiłki dzienne, a także opiekę lekarską i pielęgniarska. Stan zdrowia przebywających w takich miejscach osób jest monitorowany przez personel medyczny. Pacjent może opuścić izolatorium jedynie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, muszą być szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version