Wojewoda o zagrożeniu koronawirusem. W Lubelskiem zostaną odwołane wycieczki szkolne

sprawka 2 2020 03 09 200549

Potwierdzonych przypadków zero, 9 osób hospitalizowanych, 20 objętych kwarantanną domową i 475 osób pod nadzorem epidemiologicznym – to dane dotyczące koronawirusa w województwie lubelskim. Informacje z godziny 14.00, 9 marca przekazał Lubelski Urząd Wojewódzki. 

Dzisiaj (09.03.) wojewoda lubelski spotkał się ze starostami z całego województwa i służbami zarządzania kryzysowego oraz przedstawicielami marszałka województwa lubelskiego w sprawach dotyczących zagrożenia koronawirusem.

–  W związku z rosnącym zagrożeniem przekazałem też lubelskiej kurator oświaty zalecenie dotyczące odwołania wycieczek szkolnych – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Pani Teresa Misiuk dostała polecenie przekazania zalecenia do szkół województwa lubelskiego, aby wycieczki szkolne zostały wstrzymane. Przekazałem też informację, żeby nie przyjmować grup z zagranicy, z tych terenów, które są objęte intensywną transmisją wirusa. Czyli patrząc na zachód, dotyczy to większości państw: Włoch, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji – dodaje.

Wojewoda apeluje też o rozważne podejmowanie decyzji dotyczących organizacji imprez masowych. Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje przełożenie lub odwołanie tych wydarzeń, które organizowane są w obiektach zamkniętych i bierze w nich udział więcej niż 1000 osób. – Zwracam się z apelem do wszystkich organizatorów imprez masowych o przeanalizowanie ryzyka i rozważenie ich odwołania we własnym zakresie – bądź w przypadku np. rozgrywek sportowych w obiektach zamkniętych – możliwości ich odbycia bez udziału publiczności – powiedział Lech Sprawka. – Gdyby takiej refleksji u organizatorów nie było, zwracam się do organów, które wydają zgody na takie imprezy, czyli wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Gdyby i na tym poziomie nie doszło do rozstrzygnięć, wówczas – po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego inspektora sanitarnego – decyzję w tej sprawię będę podejmował ja.

Wojewoda dodał, że także w przypadku mniejszych imprez, organizator powinien ocenić zagrożenie. Chodzi o to, czy jest przygotowany na to, że za dwa lub trzy dni okaże się, że ktoś z obecnych na wydarzeniu jest zakażony. – Dotyczy to tego, czy organizator jest w stanie szybko ustalić, w którym miejscu na widowni ta osoba przebywała i czy łatwo da się odnaleźć krąg osób, które mogły z nią mieć kontakt, w celu szybkiego ich wyodrębnienia i nawiązania z nimi kontaktu.

Lech Sprawka poinformował też, że na podstawie specustawy dotyczącej koronawirusa możliwe jest zawieszanie zajęć w żłobkach, przedszkolach i szkołach oraz na uczelniach wyższych. Taka decyzja będzie mogła być podejmowana na obszarze całego kraju lub w jego poszczególnych częściach. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, rodzice i opiekunowie dzieci mają prawo dodatkowego zasiłku opiekuńczego. – Może on być wypłacany przez 14 dni. Chodzi o to, że jest to okres niezbędnej kwarantanny, wtedy są najczęściej podejmowane decyzje o zawieszeniu zajęć – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. 

CZYTAJ TAKŻE: Wojewoda: Jeżeli dojdzie do zawieszenia zajęć opiekunowie mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Specustawa pozwala też na dokonywanie zakupów produktów leczniczych lub przeorganizowanie związane z remontami czy nawet budowę szpitali bez stosowania ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy prawo budowlane czy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 

Dziś wprowadzono kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami. Nie zapadła jeszcze decyzja o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na wschodniej granicy Polski, ale taka możliwość istnieje. 

CZYTAJ TAKŻE: Premier zapowiada kontrole sanitarne na granicach

Wojewoda poprosił też starostów, aby każdy powiat był przygotowany na przyjęcie dużej liczby osób do kwarantanny zbiorowej. Chodzi o organizacje miejsc w takich punktach jak internaty czy akademiki. 

Wojewoda lubelski apeluje też do mieszkańców o zachowanie spokoju: „w tym sensie, żeby normalnie pracować i wracać do domu, a tam spędzać czas z rodziną, czytać książki, oglądać telewizje, a unikać wydarzeń zbiorowych”. 

W związku z zagrożeniem koronawirusem dzisiaj (09.03) dwie lubelskie uczelnie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zakazały wyjazdów i przyjazdów zagranicznych studentów i pracowników uczelni.

CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie uczelnie wprowadzają obostrzenia w związku z zagrożeniem koronawirusem

W Polsce potwierdzono dotychczas siedemnaście przypadków koronawirusa, w tym, w poniedziałek, 9 marca sześć kolejnych.

MaK / opr. ToMa

Fot. www.lublin.uw.gov.pl

Exit mobile version