Zamość będzie tworzył „Kilometry dobra”

20200302 100707 2020 03 02 175753

Rozpoczęła się akcja „Kilometry dobra”. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu zbiera pieniądze na adaptację i remont dawnego budynku sądu na potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej.

– Jest to dla nas ogromne przedsięwzięcie – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Zamościu, Krzysztof Rysak. – W tej chwili kosztorys remontu tego budynku wynosi 3 miliony złotych. Już teraz wiemy, że takie pieniądze są potrzebne. Aby starać się o jakiekolwiek dofinansowania z różnego rodzaju projektów, instytucji państwowych potrzebujemy 50% środków własnych, by starać się o jakiekolwiek dofinansowanie. Naszym celem jest zebranie, jak najszybciej tych pieniędzy i rozpoczęcie tego remontu – dodaje. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: „Kilometry dobra” – inauguracja akcji w Zamościu

– Jest to wspaniała sprawa, żeby Ci ludzie mogli godnie żyć – zaznacza Marian Kondrat, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zamościu. – Dla 56 osób do dyspozycji będzie ponad 600 metrów. To będzie zupełnie inne miejsce. Wszystkie pracownie będą normalnie funkcjonowały i będą miały odpowiedni metraż. Koszty rosną. Dlatego, im szybciej uda nam się przeprowadzić przebudowę tego budynku, to będzie to dla dobra całego stowarzyszenia.

– Budynek ma swoje lata i wymaga pewnych nakładów finansowych – podkreśla zastępca prezydenta miasta, Piotr Zając. – Nie tylko ze względu na stan techniczny, ale z uwagi na potrzebę dostosowania go do działalności stowarzyszenia. Mam nadzieję, że tą zbiórką będziemy w stanie pomóc – dodaje.

– Co roku przychodzimy na akcję, która kończy się potem na Rynku Wielkim w Zamościu. Nasze szkolne koło PCK bierze udział w wydarzeniu – twierdzi Anna Agłuszewicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1. – Przedsięwzięcie polega na tym, że zbieramy złotówki, które potem zamieniają się w „Kilometry dobra” – dodaje.

– Prócz tych materialnych wydźwięków pomocy, chcemy dać tą pomoc również duchową – opowiada starosta zamojski Stanisław Grześko.

Ambasadorami akcji są Beata Ścibakówna, Waldemar Barwiński oraz Jakub Dmochowski. Kampania potrwa do 7 czerwca. Szczegółowe informacje można znaleźć między innymi na Facebook-u: PSONI Koło w Zamościu.

Na inauguracji kampanii wystąpił zespół Meteor działający przy Warsztatach Terapii Zajęciowej.

AlF / opr. PaW

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version