Akcja #ŻyjPoChełmsku to zarówno pomoc lokalnym przedsiębiorcom, jak i mieszkańcom miasta. Dzięki niej chełmianie znajdą na stronie urzędu miasta bazę firm, które swoje usługi proponują z dowozem do domu.
– Wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego to problem dla lokalnych przedsiębiorców, którzy już dziś notują spadek swoich dochodów nawet o 90% oraz dla mieszkańców, którzy przestrzegając szeregu wytycznych i, solidaryzując się z akcją #ZostańWDomu, pozostali w mieszkaniach oraz starają się ograniczać kontakty towarzyskie – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Mariusz Rudzki z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. – To rodzi szereg problemów w zaspokajaniu podstawowych potrzeb, na przykład zakupu najważniejszych produktów oraz najważniejszych usług – dodaje.
CZYTAJ: #Żyjpochełmsku i wspieraj lokalnych przedsiębiorców
– Akcja #ŻyjPoChełmsku to kolejna inicjatywa miasta i prezydenta – zaznacza Rudzki. – Staramy się skoordynować i stworzyć wspólną bazę najpilniejszych produktów i usług – dodaje.
– Zamówienie zakupów telefonicznie lub online z dostawą do domu może być rozwiązaniem problemów i okazją, by unikać dużych skupisk ludzkich – podkreśla rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Magdalena Smolińska-Kornas. – Warto także przypomnieć, w jaki sposób przenosi się koronawirus. Może do tego dojść bezpośrednio poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby, na przykład drogą kropelkową lub pośrednio przez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej poprzez kichanie lub kaszel. Aktualnie dostępne dane wskazują na to, że wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchniach. Wirusa można pozbyć się ze środowiska podobnie jak w przypadku w większości mikroorganizmów, czyli za pomocą zwykłych środków dezynfekcyjnych, stosowanych w gospodarstwie domowym – dodaje.
– Każda akcja wsparcia dla przedsiębiorców jest w tym czasie bardzo potrzebna – twierdzi lokalny przedsiębiorca, który bierze udział w akcji #ŻyjPoChełmsku Radosław Stasiewicz. – Zawsze oferowaliśmy dostawy. Nasi klienci są do takiej formy sprzedaży przyzwyczajeni. Przy dowozie używam środków do dezynfekcji rąk, maseczki. Utrzymuję odpowiedni dystans od klienta. Proponuję również płatność kartą – dodaje.
– Zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji koronawirusa – informuje Smolińska-Kornas. – Przy zakupie żywności oraz przy jej obróbce należy zachować podstawowe zasady higieny. Należy myć ręce, narzędzia kuchenne oraz blaty robocze. Zawsze przed rozpoczęciem jedzenia, przed przygotowaniem posiłku oraz w jego trakcie, należy myć ręce. Ważne jest, by pamiętać o separacji produktów surowych i tych już przygotowywanych – dodaje.
– Zaledwie po jednym dniu uruchomienia akcji #ŻyjPoChełmsku przyłączyło się do nas 10 lokalnych przedsiębiorców – opowiada Rudzki. – Odbiór jest bardzo pozytywny. Ciągle zgłaszają się nowe firmy, a bazę zamieszczoną na stronie internetowej chełm.pl systematycznie uzupełniamy. Zachęcamy wszystkie aktywne i chętne przedsiębiorstwa do włączenia się do naszej akcji, a mieszkańców zapraszam do skorzystania z naszych lokalnych, świetnych produktów – dodaje.
Eksperci apelują o pozostanie w domach i przestrzegają, że wyjście do sklepu to również potencjalne zagrożenie, wiec jeśli istnieje możliwość zrobienia zakupów telefonicznie lub przez internet, warto z tego skorzystać.
RyK / opr. PaW
Fot. www.chelm.pl