Słuchajmy słuchowisk! Historia polskich słuchowisk rozpoczyna się 29 listopada 1925 roku, kiedy to na antenie rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego wyemitowana została na żywo „Warszawianka” Stanisława Wyspiańskiego. A w maju będziemy obchodzić 92 tą rocznicę emisji pierwszej sztuki napisanej specjalnie dla radia. W roku 1928 Polskie Radio Wilno ogłosiło konkurs na słuchowisko oryginalne. Zwyciężył Witold Hulewicz, autor „Pogrzebu Kiejstuta”. Emisja (na żywo) odbyła się 17 maja 1928 roku, o godzinie 17:45 na antenie wileńskiej rozgłośni Polskiego Radia. Nie tylko o tym słuchowisku opowiadał jakiś czas temu w Teatrze Starym w Lublinie dyrektor Teatru Polskiego Radia. Janusz Kukuła. Mówił także o nagrodzie „Wielki Splendor” wręczanej zasłużonym aktorom związanym z radiowym teatrem.
W sieci można znaleźć najnowszy numer Magazynu Malkontenty. Opowie o nim założyciel i redaktor naczelny pisma Ivan Davydenko.
Przywołam też fragmenty wieczoru w Teatrze Starym, którego gościem była Stanisława Celińska.
We wtorek minęła 140 rocznica śmierci Henryka Wieniawskiego, legendy polskiej wiolinistyki, kompozytora i wirtuoza rodem Lublinianina. Opowie o nim w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“ Teresa Księska-Falger.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. Grażyna Lutosławska