10.04.2020 Aktualności Radia Lublin

mieszkanie 2020 04 10 234047

Lubelska Izba Lekarska tworzy bazę mieszkań dla lekarzy walczących z koronawirusem. Chodzi o medyków, którzy na czas pandemii muszą wyprowadzić się z domu, aby nie narażać swoich bliskich na zakażenie.

CZYTAJ: Akcja #MieszkanieDlaMedyka zapewni nocleg przedstawicielom służby zdrowia

Dzisiaj (10.04.) Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego – dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa wierni nie będą uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej, nie odbędą się też tradycyjne procesje Drogi Krzyżowej ulicami miast.

CZYTAJ: Czuwanie przy Grobie Pańskim przede wszystkim online

Trudna sytuacja finansowa puławskiego hospicjum imienia Świętej Matki Teresy. Pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia co roku zabezpieczają jedynie w 60 procentach działalność placówki. Pozostałe fundusze hospicjum pozyskuje na różnych akcjach charytatywnych, a te ze względu na koronawirusa zostały odwołane.

CZYTAJ: Puławskie hospicjum w bardzo trudnej sytuacji. Wsparcie ogromnie poszukiwane

Do nielegalnego poboru wody z hydrantów przeciwpożarowych dochodzi na terenie gminy Międzyrzec Podlaski. Taki proceder negatywnie może odbić się na akcji gaszenia pożarów, a także wpłynąć na dostawy wody mieszkańcom oraz spowodować jej zanieczyszczenie.

CZYTAJ: Gmina Międzyrzec Podlaski: kto kradnie wodę z hydrantów?

Wierzbica ma pomysł, jak celebrować nadchodzące święta i jednocześnie pozostać w domu. W niedzielę (12.04) strażacy wyruszą, by obwieszczać całej gminie radosną nowinę Zmartwychwstania. Z megafonów umieszczonych na pojazdach strażackich będzie można usłyszeć pieśni wielkanocne.

CZYTAJ: Gmina Wierzbica: zamiast komunikatów o pandemii pieśni wielkanocne

Ponad 100 razy interweniowali lubelscy strażacy w ciągu ostatniej doby przy gaszeniu traw i nieużytków. Choć ich wypalanie jest zakazane i karane, to wciąż – mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej – istnieją osoby, które tak podpalają trawy.

CZYTAJ: Plaga wypalania traw nie ustaje. Takie pożary są bardzo groźne

Pogłębia się deficyt wodny w Roztoczańskim Parku Narodowym. Wieloletnie badania prowadzone na terenie parku nie pozostawiają złudzeń, co do kierunku zmian klimatycznych.

CZYTAJ: Stan jest krytyczny. Roztoczański Park Narodowy u progu suszy

Program poprowadziła Marzena Lewandowska. 

Exit mobile version