12.04.2020 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 1339 2020 04 11 133622

Będę namawiać do wyjęcia z szuflad i przeglądania albumów rodzinnych. A przy okazji do zajrzenia do „Albumu rodzinnego” Andrzeja Titkowa. Zabiorę Państwa na Złotą 2, do kamienicy Arnsztajnów Andrzej Titkow, reżyser, scenarzysta i poeta, o tym, że jest do dla niego ważny, rodzinny adres, dowiedział się kilka lat temu. Powędrował więc śladami swoich lubelskich przodków ze strony matki: pradziadka Marka Arnsztajna, słynnego lekarza-społecznika, na którego pogrzeb w Lublinie przyszło 10 tysięcy ludzi i prababki Franciszki Arnsztajnowej, poetki i działaczki niepodległościowej, wspierającej legiony Piłsudskiego. Tak w 2013 roku powstał film zatytułowany „Album rodzinny”. Film można obejrzeć na portalu NINATEKA.

Tadeusz Woźniak, muzyk, kompozytor i wokalista, opowiedział Witoldowi Górce nie tylko o swojej twórczości. W książce, która wzięła tytuł od najpopularniejszego przeboju kompozytora i wokalisty („Zegarmistrz światła”) Tadeusz Woźniak opowiada też o rodzinie, przyjaźniach, poetach, reżyserach teatralnych i aktorach, drodze twórczej, ale także tym, co stawało jej na przeszkodzie. Obaj, autor książki i artysta, byli gośćmi Teatru Starego. Przywołam fragment tego spotkania.

W sytuacji, kiedy z konieczności uważniej i częściej przyglądamy się rzeczom dookoła nas, spróbujemy zastanowić się nad tym, co one mogłyby powiedzieć na nasz temat. Przypomnę słuchowisko zatytułowane „Rzeczy ludzkie” – opowieść o przedmiotach z bliskiego otoczenia. Zaskakujące historie, dialogi, spotkania. Zmuszają do spojrzenia świeżym okiem na to, co zawsze jest pod ręką, a przez to stało się niemal niewidoczne: piłka, pralka, buty, garnek, guzik, telefon… A gdyby posłuchać, co mają do powiedzenia rzeczy, które wykorzystujemy? Co mówią o sobie? A przy okazji o nas? W słuchowisku występują: Tomasz Bielawiec, Elżbieta Cwalina, Krzysztof Faron, Halszka Lehman i Jowita Stępniak. Muzyka: Piotr Selim. Realizacja: Piotr Król. Scenariusz i reżyseria: Grażyna Lutosławska. Słuchowisko powstało w oparciu o książkę Grażyny Lutosławskiej pt. „Bajki od rzeczy”.

Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. Grażyna Lutosławska

Exit mobile version