Niedawno dowiedzieliśmy się o spektakularnym odkryciu – w okolicach Cichobórza znalezione zostały denary rzymskie. Ważące ok. 5,5 kg i składający się z blisko 1800 srebrnych monet znalezisko przekazał Muzeum w Hrubieszowie przypadkowy znalazca. Zdaniem archeologów to jeden z największych skarbów z okresu rzymskiego odkrytych do tej pory w Polsce. W poszukiwaniu skarbu zajrzymy do Muzeum w Hrubieszowie, ale… nie po to, żeby przyjrzeć się monetom. Spróbujemy znaleźć to, co może być skarbem, bo ma dla kogoś wartość nie do przecenienia. Naszym gościem będzie Dorota Grzymała, kustosz działu sztuki Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, która opowie o obrazie Katarzyny Makieły-Organisty, artystki pochodzącej z Hrubieszowa. Tempera została podarowana muzeum po wystawie w ubiegłym roku. Nosi tytuł „Tasznik, rzodkiewka i owad“. Dokąd zaprowadzi nas radiowe przyglądanie się obrazowi w hrubieszowskim muzeum?
Kilka dni temu zmarł Andrzej Strumiłło, malarz grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz i scenograf. Był też podróżnikiem. Urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 roku przeprowadził się do Maćkowej Rudy nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, gdzie mieszkał do śmierci. Wrócę do rozmowy, jaką odbyłam z artystą kilka lat temu, przy okazji otwarcia jego wystawy w Galerii Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice.
„Podróżowanie to scenografia do podróży w głąb siebie” – mówi Marek Kamiński, filozof, polarnik i podróżnik. Wrócę do spotkania w Teatrze Starym, podczas którego opowiadał między innymi o tym.
Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Dorota Grzymała i Grażyna Lutosławska/ fot. Marta Szpinda