20.04.2020 Aktualności Radia Lublin

ib178710 cr 2020 04 20 140504

Kolejni ozdrowieńcy zgłaszają się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Są to osoby, które swoim osoczem mogą pomóc innym w walce z infekcją COVID-19. Leczenie osoczem prowadzić będzie Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

CZYTAJ: Osocze ozdrowieńców pomoże w walce z koronawirusem. W Lubelskiem oddała je kolejna osoba

Koronawirus wpływa na rynek pracy. Swoje piętno powoli odciska również w Chełmie, o czym świadczy ilość zgłaszających się tam bezrobotnych. Eksperci mówią, że na razie wyraźnych efektów pandemii w zwolnieniach nie widać, ale wszystko może się zmienić w najbliższych miesiącach.

CZYTAJ: Koronawirus a rynek pracy: prawdziwe skutki pandemii zobaczymy w nadchodzących miesiącach

Zniesiono zakaz wstępu do lasów, który był wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa. Leśnicy apelują do odwiedzających lasy o zachowanie szczególnej ostrożności. Z powodu suszy może dochodzić tam do pożarów.

CZYTAJ: Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach. Leśnicy apelują o odpowiedzialność

Mówiliśmy również o czasach, gdy na wieść o morowym powietrzu burmistrz i rajcy uciekali z Lublina, a na czas zarazy wybierano burmistrza powietrznego.

CZYTAJ: Historia sprzed lat: Lublin w czasach zarazy

To ostatni dzwonek, żeby wziąć udział w wyjątkowym charytatywnym wydarzeniu. Akcja polega na przebiegnięciu lub przejściu dystansu pięciu kilometrów po swoim mieszkaniu, balkonie, tarasie czy posesji. Zebrane środki z opłaty startowej w #AZSBalkonRun trafią do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie.

CZYTAJ: Charytatywny bieg na balkonie. Wyjątkowa akcja lubelskiego klubu

Nowe biodegradowalne nawozy opracuje Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych wspólnie z Grupą Azoty. Na stworzenie tak zwanych „inteligentnych nawozów”, które stopniowo mają uwalniać składniki pokarmowe do gleby, udało się uzyskać 3,8 miliona złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

CZYTAJ: „Inteligentne nawozy” powstają w Puławach

Grupa mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego złożyła wniosek do Instytutu Pamięci Narodowej o zbadanie miejsca w okolicach wsi Szarowola, które ich zdaniem może być mogiłą powstańców styczniowych.

CZYTAJ: Mogiła powstańców styczniowych na polu w Szarowoli? IPN zbada sprawę

Program poprowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum

Exit mobile version