W 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, akcja Żonkile – symbol pamięci o powstaniu – ze względu na pandemię koronawirusa, przeniosła się do Internetu.
– Żydzi chcieli udowodnić, że potrafią walczyć. Walka trwała ponad miesiąc. Niemcy wywieźli do Treblinki około 7 tysięcy Żydów. Około 30 tysięcy Żydów trafiło też do obozów na Lubelszczyźnie – mówi dr Adam Puławski, historyk specjalizujący się w tematyce zagłady Żydów i relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej:
– Musimy pamiętać o tych wydarzeniach i o tych ludziach – dodaje Puławski: – Ponad 3 miliony polskich Żydów zostało wymordowanych. W Chełmie było to ok. 15 tysięcy, w Lublinie 30 tysięcy. Ich już nie ma. Musimy o nich pamiętać. Nie tylko o tych, którzy walczyli w getcie warszawskim, ale o wszystkich Żydach wymordowanych w czasie II wojny światowej:
Wybuch powstania w getcie można dziś upamiętnić wirtualnie. Na stronie internetowej muzeum Polin dostępna jest rocznicowa grafika, organizatorzy społeczno-edukacyjnej akcji zachęcają do dzielenia się nią na profilach w mediach społecznościowych.
ŁoM (opr. DySzcz)
Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN