Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego po ustaniu pandemii

schowek01 2020 04 28 140448

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku zostaje bezterminowo zawieszona. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii – poinformował we wtorek kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski powiedział, że pandemia uniemożliwia przeprowadzenie tej uroczystości teraz.

– Innej decyzji w tej sytuacji po prostu nie mogło być – podkreślił. – Postanowiliśmy, że przełożymy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na taki czas, kiedy będzie można ją zrobić w Warszawie w sposób godny, uroczysty, a równocześnie skromny – powiedział kard. Nycz.

Zaznaczył, że na pierwszym miejscu musi być bezpieczeństwo ludzi.

– Z tego powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych o charakterze powszechnym, ale także ograniczyła działalność legatów papieskich. Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a jednocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii – zapowiedział kard. Nycz.

Kar. Nycz powiedział, że przesunięcie terminu napawa go żalem i smutkiem:

– Znajdują one uzasadnienie w obiektywnie trudnej sytuacji, w której się wszyscy znajdujemy. Nie wolno nam jednocześnie ograniczać możliwości udziału ludziom, a jednocześnie narażać kogokolwiek na skutki tego dużego zgromadzenia, które miałoby miejsce w Warszawie – powiedział metropolita warszawski. – Nie będę szafował żadną datą, ponieważ nikt nie wie, jak długo to wszytko potrwa. Czy to będzie ten rok, czy to będzie przyszły rok, czy to będzie nawet rok 2022. Też trzeba będzie się z tym wszystkim liczyć – dodał kard. Nycz.

3 października 2019 roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne, zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia, podpisanego przez papieża. Dekret rozpoczyna się od słów z listu św. Jana Pawła II do kard. Wyszyńskiego z 30 października 1979 r.

PAP/WP

Fot. Janusz Trocha /wikipedia.org/

Exit mobile version