„Był człowiekiem o wielu talentach i zainteresowaniach”. Wspomnienie Longina Jana Okonia

okon 2 2020 04 06 195113

Pod koniec ubiegłego tygodnia odeszła wybitna osobowość nie tylko chełmskiej literatury. W wieku 92 lat zmarł Longin Jan Okoń – pisarz, poeta, regionalista, który przez całe życie był związany z Chełmem. Mieszkańcom miasta znany był między innymi ze zbioru legend „Opowieści Niedźwiedziego Grodu”.

CZYTAJ: Nie żyje Longin Jan Okoń. Wybitny pisarz zmarł w wieku 92 lat

– Łączył w sobie pasję i chęć pomocy innym – wspomina Małgorzata Chmielewska, kierownik Działu Zbiorów Regionalnych i Czytelni Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti: – Był człowiekiem wszechstronnym, o wielu talentach i zainteresowaniach. Łączył w swoim życiu miłość do ziemi chełmskiej z fascynacją kulturą indiańską, twórczość poetycką i prozatorską z pracą nauczyciela i wychowawcy młodzieży. To pan Longin był „ojcem” znanego nam wszystkim Ducha Bielucha.

O zasługach pana Longina mówi też jego bratanek, Zbigniew Waldemar Okoń: – Po wojnie, z grupą regionalistów pisarzy –  m.in. z Kazimierzem Janczykowskim, Czesławem Twardzikiem, Kazimierzem Eugeniuszem Steszukiem, Stanisławem Skibińskim – organizował życie literackie Chełma. Bardzo chętnie pomagał innym w ich twórczości literackiej. Był takim nestorem, ale i ojcem chełmskiej literatury.

– Zapamiętam go jako człowieka ciepłego i otwartego, który witał mnie w drzwiach swojego mieszkania z uśmiechem i szczerą radością – mówi Małgorzata Chmielewska: – Pan Longin, pomimo tego, że był bardzo osłabiony chorobą i wiekiem, zachował jasność umysłu do końca. Był wielkim przyjacielem Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Obdarzył nas zaufaniem, przekazując swój księgozbiór, rękopisy, maszynopisy, kolekcję medali i nagród otrzymanych za swoje osiągnięcia.

– Należeliśmy do Związku Literatów Polskich – mówi Zbigniew Waldemar Okoń: – Longin był honorowym prezesem lubelskiego oddziału tej organizacji. Był przede wszystkim inicjatorem powstania grupy literackiej Pryzmaty w Chełmie, która nawiązywała do działalności przedwojennej grupy, która zrodziła się w szkole pedagogicznej. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Chełmskiej.

– Wielokrotnie organizowaliśmy imprezy z jego udziałem: kolejne jubileusze pracy twórczej, wystawy, wspólne czytanie jego utworów – w ubiegłym roku były to „Opowieści Niedźwiedziego Grodu”. Pan Longin zawsze mówił, że życie jest walką – mówi Małgorzata Chmielewska.

– Ostatnie lata już właściwie razem pracowaliśmy, bo napisaliśmy dużą książkę o Chełmie, zatytułowaną „Chełm literacki XX i XXI wieku” – mówi Zbigniew Waldemar Okoń: – Wcześniej Longin napisał „Historię literatury chełmskiej” od czasów Reya aż po wiek XX. Był wybitnym pisarzem. Całe życie związany był z Chełmem. Wszyscy go tutaj bardzo serdecznie wspominają.

Ostatnie dni pan Longin spędził w chełmskim szpitalu.

Longin Jan Okoń jako poeta zadebiutował w 1948 roku w czasopiśmie „Wici”. Wydał 16 tomów poezji, 7 zbiorów opowiadań i 6 znanych powieści indiańskich, wśród nich słynną słynna trylogię indiańską („Tecumseh” „Czerwonoskóry generał”,  „Śladami Tecumseha”). Urodził się 20 grudnia 1927 r. w Świerszczowie, w powiecie chełmskim. Ukończył pedagogikę z polonistyką na Uniwersytecie Warszawskim. W Chełmie pracował jako pedagog i dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. K. A. Jaworskiego. W 1977 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. uznano go „Chełmianinem Roku”, a w 2012 roku przyznano honorowe obywatelstwo Chełma. W 1977 roku został członkiem Międzynarodowego Ruchu Obrony Praw Indian. Przez wiele lat był związany także z Lublinem.

Urząd Miasta Chełma, chcąc uczcić pamięć tej wybitnej postaci, będzie przybliżać w mediach społecznościowych powieści pisarza.

RyK (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version