W ramach upamiętnienia poety i pisarza Longina Jana Okonia chełmski Urząd Miasta postanowił stworzyć cykl wideo-słuchowiska w którym znani mieszkańcy m. in. aktorzy, historycy, regionaliści, nauczyciele i urzędnicy czytają fragmenty „Opowieści Niedźwiedziego Grodu”.
– Aby wyważyć proporcje między zachowaniem walorów literackich twórczości Longina Jana Okonia i przystępną formą, postanowiliśmy nagrać krótkie słuchowisko w formie wideo. Wybraliśmy „Legendę o białym niedźwiedziu” ponieważ jest ona ciekawa, wymowna, odnosi się do symboliki oraz herbu Chełma. Legendę podzieliliśmy na 6 kilkuminutowych odcinków, które publikujemy co wieczór na miejskim profilu w serwisie Facebook oraz na kanale YouTube miasta – mówi Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.
– Wbrew pozorom przygotowanie filmów nie było trudne, czytający świetnie wywiązali się z zadania, więc obyło się bez dubli a montaż filmów urozmaiciliśmy darmowymi ujęciami wideo oraz muzyką z internetowych serwisów tematycznych – dodaje Zieliński.
– Projekt jest bardzo cenny, a ja jako mieszkaniec Chełma legendę znam od dziecka. Zresztą nie tylko tę część twórczości Longina Okonia – mówi Mirosław Majewski, uczestnik projektu, aktor Lubelskiego Teatru Kameralnego i instruktor zajęć teatralnych.
– Legenda ma stanowić źródło do pomysłów twórczego działania nawet dla naszych kilku- kilkunastoletnich mieszkańców miasta, których zapraszamy do ilustrowania poszczególnych fragmentów legendy. Powstaje coś na wzór konkursu plastycznego, który to zilustruje nie tylko opowiadanie dotyczące Niedźwiedziego Grodu, ale jednocześnie będzie pięknym uzupełnieniem, małym pomnikiem dla tak znamienitego Chełmianina – mówi Dorota Cieślik, wiceprezydent Chełma.
– Słuchowisko to nie jedyny sposób upamiętnienia Longina Okonia. Od kilku dni zbieramy wpisy i wspomnienia o nim. W planach mamy również bardziej oficjalne formy upamiętnienia artysty – mówi Damian Zieliński. – Jeśli chodzi o pamięć o nim – może powstanie ulica jego imienia, może nazwa jakiegoś placu – dodaje Dorota Cieślik.
Do tej pory opublikowano dwie części słuchowiska. Lada moment ruszy też wspomniany konkurs plastyczny skierowany do dzieci. Chodzi w nim o zilustrowanie legendy ze słuchowiska.
RyK / SzyMon
Fot. FB