Chełmskie szkoły drukują przyłbice

printer 2416270 1920 2020 04 07 192415

Chełm podejmuje kolejne działania w obliczu szerzącej się epidemii. Urząd miasta zorganizował akcję produkcji elementów przyłbic na drukarkach 3D. Włączyły się w nią szkoły, biblioteka i nawet sami mieszkańcy.

– To jedno z wielu działań prewencyjnych jakie podejmujemy – mówi dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Chełm, Monika Zaborek-Turewicz: – Przyłbice te będą służyć m.in. funkcjonariuszom straży miejskiej oraz pracownikom chełmskiego MOPR-u, którzy mają bezpośredni kontakt z interesantami, a w ramach swoich obowiązków i działań na przykład mają kontakt z osobami pozostającymi w kwarantannie domowej. Akcja polega na tym, że chełmskie szkoły drukują przyłbice ochronne, natomiast materiał został zakupiony przez miasto Chełm. W akcję włączyła się również Chełmska Biblioteka Publiczna.

– Maszyna produkuje jedną podstawę do przyłbicy w ciągu 4 godzin, a dziennie wytwarzamy cztery podstawy – wyjaśnia dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie, Edyta Chudoba: – Zaangażowanie jest wielkie. Drukarka jest nowa. Cieszymy się, że ją mamy. Dzięki temu, że realizujemy projekty z Erasmusa Plus, zakupiliśmy tę drukarkę w ramach projektu, który realizujemy z Hiszpanią, Francją, Litwą i Finlandią. Bardzo się cieszę, że nauczyciel, który odpowiada za koordynację tego projektu, pan Paweł Ciesielczuk, jest bardzo zaangażowany i każdego dnia jest w szkole, żeby czuwać nad produkcją tych przyłbic. Cieszymy się, że chociaż tak możemy pomóc.

– Chełmska Biblioteka Publiczna wspiera osoby, które stoją na pierwszej linii frontu walki z Covid-19 – mówi dyrektor placówki Robert Chełmicki: – Włączyliśmy się w pomoc naszym służbom medycznym. Drukujemy na swojej drukarce przyłbice, części do masek. Na razie nie mamy tutaj jakiegoś supersprzętu, ale staramy się też we własnym zakresie. Tych elementów drukowanych dziennie nie jest zbyt dużo, ale produkujemy do 5-6 elementów każdego dnia. Drukowanie trwa ok. 2-3 godzin. Wystarczy nam program do drukowania i projekt, który musi być wgrany. Nasza drukarka została zakupiona w ramach programu ministerialnego przy otwarciu nowej części biblioteki.

– Po ogłoszeniu tej akcji na portalu społecznościowym zgłosił się do nas jeden z mieszkańców, pan Krzysztof Brzozowski, który zaoferował swoją pomoc w postaci czasu oraz swojej drukarki 3D. Nawiązaliśmy współpracę z panem Krzysztofem, udostępniliśmy materiał i obecnie produkowane są przez niego przyłbice, które będą przekazane pracownikom – mówi Monika Zaborek-Turewicz.

Chełmskie szkoły które posiadają urządzenia 3D i włączyły się do akcji Urzędu Miasta Chełm to: Zespól Szkół Technicznych, Zespół Szkól Ekonomicznych i Mundurowych oraz Zespół Szkół Budowlanych.

RyK (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version