Dzisiaj (10.04.) Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego – dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa wierni nie będą uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej, nie odbędą się też tradycyjne procesje Drogi Krzyżowej ulicami miast.
Czuwanie przy Grobie Pańskim odbywa się w tym roku głównie w Internecie. W kościołach obowiązuje 5-osoby limit, jeśli chodzi o świeckich, dlatego większość wiernych będzie uczestniczyć w uroczystościach Wielkiego Piątku online.
W Wielki Piątek od godziny 19.00 na stronie Polskiego Radia Lublin będziemy transmitować Liturgię Męki Pańskiej z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie.
– Będziemy mieli możliwość uczestniczenia w Liturgii Wielkiego Piątku za pośrednictwem strony Polskiego Radia Lublin. Następnie na stronie bobola.pl non stop przez całą noc będzie transmisja z Grobu Pańskiego – informuje ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie.
– Staramy się transmitować nabożeństwa online. Kierujemy je nie tylko do naszych parafian, ale do wszystkich mieszkańców Lublina i całej archidiecezji, którzy chcą się włączyć w uczestnictwo w uroczystościach. Po Liturgii Męki Pańskiej jest złożenie Pana Jezusa w grobie. Znajdzie się to też w naszej transmisji. Wierni mogą jednak przez całą sobotę indywidualnie nawiedzać Grób Pański i modlić się – mówi ks. Adam Lewandowski, proboszcz lubelskiej parafii archikatedralnej.
Uczestnicząc w liturgii czy adoracji poprzez transmisję należy pamiętać o zachowaniu sacrum – przypomina ks. Mirosław Ładniak. – Zachęcam wszystkich, którzy „zasiadają” do transmitowanej mszy świętej, żeby wówczas się elegancko ubrali, jakby szli do kościoła. Tak, żeby nie uczestniczyli w mszy ubrani na przykład w szlafrok. To nie jest audycja radiowa, a przeżywanie misterium. Wprawdzie na odległość, ale istnieje łączność duchowa. W Wielki Piątek głównym tematem jest krzyż. Dlatego zachęcam, żeby postawić go w centralnym miejscu w naszych domach.
Pięcioosobowe grupy wiernych będą w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę rotacyjnie uczestniczyć w adoracji przy Grobie Pańskim w parafii w Wilczopolu. – Zapisy na adoracje były prowadzone poprzez aplikacje – wyjaśnia proboszcz parafii ksiądz Robert Muszyński. Dzięki niej można było zapisać się na wybraną godzinę, z zachowanie ograniczenia do 5 osób na określona porę. Widzę, że jest więcej chętnych niż zwykle, bo wszystkie godziny są zajęte. Oczywiście co godzinę będziemy musieli robić dezynfekcję ławek, ale to nie jest wielki problem.
– Ten czas jest wezwaniem do ożywienia swojej wiary – dodaje ks. Adam Lewandowski. – Epidemia i kwarantanna „odarły” chrześcijan z pewnych „pomocy”, jakimi są wspólnota Kościoła, sakramenty święte, udział w liturgii. To zostało nam zabrane. Jesteśmy zaproszeni do ożywienia wiary, do żywej wiary, że Jezus naprawdę jest we mnie od chwili chrztu świętego. Ten czas jest wielkim wyzwaniem do ożywienia więzi z Chrystusem, szukania go wśród swoich bliskich. Tu także, a może przede wszystkim, jest Kościół.
W parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej / Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Grób Pański został przygotowany w oszklonej części świątyni. Dzięki temu wierni będą mogli go odwiedzać, nie wchodząc do kościoła i przestrzegając rządowych regulacji w sprawie kwarantanny społecznej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: Grób Pański można odwiedzić nie wchodząc do świątyni
MaK / opr. ToMa
Fot. archiwum