W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie co 5, a w lubelskim ratuszu co 20 urzędnik pracuje zdalnie.
Fundacja Wolności sprawdziła, jak z wprowadzeniem pracy zdalnej poradziły sobie urzędy marszałkowskie, wojewódzkie i miasta w całej Polsce. Autorzy raportu zaznaczają, że „zebrane (…) dane należy traktować poglądowo, a sytuacja jest bardzo dynamiczna”.
Statystycznie najwięcej urzędników pracuje zdalnie w jednostkach marszałkowskich – średnio jest to 37,3%. Z przejściem na ten tryb pracy najlepiej poradził sobie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, w którym zdalnie pracuje 67% osób. W lubelskim urzędzie marszałkowskim zdalnie pracuje 21% urzędników.
W przypadku urzędów wojewódzkich, w tak zwany home office najwięcej urzędników przeniosło się w Łodzi – 51%. Pracę zdalną w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim świadczy 13% pracowników.
Urzędnicy krakowskiego magistratu pracują zdalnie w większości, bo w 60%. Natomiast w lubelskim ratuszu zdalnie pracuje 5% pracowników.
Fundacja Wolności zbierała odpowiedzi od 19 marca do 3 kwietnia. W badaniu uwzględniono wszystkie urzędy marszałkowskie, wojewódzkie i miasta wojewódzkie z wyjątkiem Warszawy, a w przypadku Urzędu Miasta Lublin Fundacja Wolności oparła się na informacjach, które 18 marca pojawiły się w jednym z artykułów prasowych.
MaK/WP
Fot. fundacjawolnosci.org