Elżbieta Puacz: Prosimy, by osoby, które przechorowały Covid-19 kontaktowały sie z RCKiK

dsc0074 2020 04 17 112847

Gościem porannej rozmowy w Polskim Radiu Lublin była Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, z którą Wojciech Brakowiecki rozmawiał o procedurach związanych z pobieraniem osocza od osób wyleczonych z koronawirusa:

– RCKiK jest jednym z ogniw, które uczestniczą w osoczoterapii – mówi Elżbieta Puacz. – Naszym zadaniem jest pozyskanie osocza od ozdrowieńców. Jesteśmy do tego przygotowani i proceduralnie ale także przeszkoleni. Polega to na tym, że przede wszystkim musimy dotrzeć do ozdrowieńców – i tu prosimy, by osoby, które przechorowały Covid-19, także bezobjawowo były zakażone wirusem SARS-CoV-2, kontaktowały się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Wówczas w terminie 14 dni od otrzymania drugiego wyniku ujemnego, potwierdzającego, że nie mają tego wirusa, mogą podzielić się najcenniejszą rzeczą, czyli osoczem.

Osoby, które przeszły Covid-19 mają bowiem przeciwciała:

– To jest ta cenna rzecz, czyli immunoglobuliny skierowane konkretnie przeciwko temu wirusowi – mówi dyrektor RCKiK. – Wiemy, że wcześniej osocze ozdrowieńców było podawane w takich epidemiach jak epidemia hiszpanki, eboli, SARS czy epidemii ptasiej grypy czy H1N1, dlatego też jest już doświadczenie, że rzeczywiście podane osocze z przeciwciałami skierowanymi przeciwko temu wirusowi, od razu go inaktywują. Osoba w ciężkim stanie, gdy jej układ odpornościowy nie radzi sobie z tym wirusem, i leki także nie działają jak powinny, przyjmuje dla ratowania życia osocze.

Ozdrowieńcy mogą w ten sposób pomóc przeżyć innym, poprzez oddanie swojego osocza. W jednym cyklu przetacza się od osoby zdrowej ok 650 ml osocza, z którego przygotowuje się dawkę – 200-400ml, podawany osobie zakażonej. Osocze można pobierać co 2 tygodnie, zatem jeden ozdrowieniec, raz na dwa tygodnie może pomóc trzem osobom.

Osoby, które przechorowały Covid-19, także bezobjawowo były zakażone wirusem SARS-CoV-2 i zechciałyby pomóc osobom zakażonym proszone są o kontakt z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie dzwoniąc pod numer – 509 169 059.

WB/WP

Fot. Przemysław Guzewicz

Exit mobile version