Gmina Drelów znalazła sposób na nawadnianie pól

water 933638 960 720 2020 04 24 011655

Woda z kanału Wieprz-Krzna zostanie wykorzystana do nawodnienia 4 tys. hektarów gruntów, łąk, pól uprawnych i pastwisk na terenie gminy Drelów w powiecie bialskim. W tym celu gmina zamierza współpracować z Wodami Polskimi.

– Na kanale Wieprz-Krzna została dziś (23.04) spiętrzona woda i wprowadzona do systemów nawodniających – mówi wójt gminy Drelów, Piotr Kazimierski. – Poprzez system śluz i spiętrzeń, jesteśmy w stanie wpuścić nadmiar wody w cieki wodne, które oplatają nasze łąki oraz pola uprawne i poprzez to odpowiednio je nawodnić.

– Na takie rozwiązanie wyczekiwali rolnicy i sadownicy gminy Drelów – mówi sadownik Adam Chodźko, plantator owoców jagodowych. – Cieszymy się, że z inicjatywy naszego wójta udało się uruchomić kanał Wieprz-Krzna, by wykorzystać wodę z niego do nawodnienia naszych upraw. Przez ostatnie dwa lata susza na naszym terenie spowodowała bardzo duże straty. Być może dzięki temu nawodnieniu uda się złagodzić skutki suszy. Może ta nasza oddolna inicjatywa spowoduje, ze kanał doczeka się w końcu gruntownego remontu. W tym roku już jest zaawansowana susza, ale są to jeszcze konsekwencje 2019 roku. Wiele upraw trzeba by albo odnowić, albo zlikwidować. W sumie ponad 20 ha zostało już zlikwidowanych.

Kanał Wieprz-Krzna nie był wykorzystywany do nawadniania pól od kilkunastu lat. Dlaczego gmina tak długo musiała czekać, aby skorzystać z takiej możliwości?

– Przepisy mówiły o tym, że – aby gmina mogła w jakikolwiek sposób partycypować w gospodarce wodnej i wsparciu Wód Polskich –  powinny na naszym terenie działać spółki wodne – tłumaczy Piotr Kazimierski. – Jednak one z różnych względów przestały funkcjonować. Natomiast gmina nie mogła wspierać tych systemów wodnych, które są własnością Skarbu Państwa. Dziś sytuacja się zmieniła. Na podstawie ustawy Prawo wodne jednostki samorządu terytorialnego mogą, na podstawie umowy zawartej z Wodami Polskimi, przejmować część obowiązków Skarbu Państwa.

– W tym roku mamy ogromną suszę – mówi rzecznik Wód Polskich w Lublinie Jarosław Kowalczyk. – Niektórzy prognozują, że będzie to susza pięćdziesięciolecia. My, ze swojej strony, podejmujemy wiele długofalowych działań i rozwiązań, mających na celu zapobieganie suszy i redukcję jej skutków, które dotknęły rolników. Zachęcamy gminy do współpracy, której przykładem może być gmina Drelów. Wójt gminy wystosował do Wód Polskich pismo z prośbą o pomoc i o nawodnienie tych terenów. My odpowiedzieliśmy natychmiast na ten apel. Stąd piętrzenie wody i jej doprowadzenie na pola w ramach retencji korytowej.

Woda z kanału Wieprz-Krzna dotrze do 6 miejscowości – m.in. Drelowa, Łózek i Szóstki.

Gmina Drelów planuje podpisać z Wodami Polskimi umowę dotyczącą długofalowej współpracy. Będzie to konieczne aby gmina mogła finansować wydatki na usprawnianie systemów nawadniających i cieków wodnych.

MaT/WP

Fot. archiwum

Exit mobile version