Trwa renowacja ołtarza i repliki cudownego obrazu Matki Bożej Chełmskiej w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej. W ten sposób parafia przygotowuje się do obchodów 255. rocznicy pierwszej koronacji cudownej ikony.
– W naszym kościele jest replika cudownego obrazu i mimo, że oryginał znajduje się w Muzeum Ikon w Łucku, to tutaj nieprzerwanie od setek lat trwa kult maryjny – mówi proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ks. Andrzej Sternik: – Trwa przygotowanie duchowe do obchodów, ale postanowiliśmy także odrestaurować ołtarz wraz z repliką ikony Matki Bożej Chełmskiej. W tej chwili trwa renowacja samego ołtarza. Mieliśmy się pierwotnie zająć tylko renowacją sukien i koron, ale kiedy sięgnęliśmy do ikony, okazało się, że bardzo mocno potrzeba jej konserwacji. Ostatnia konserwacja była w 1957 roku i deska, na której jest wizerunek Matki Bożej jest mocno zjedzona przez drewnojady. Wymaga natychmiastowej konserwacji. W związku z tym została przewieziona do pracowni konserwatorskiej.
– Legenda mówi, że trafił on do naszego grodu w 1001 roku i był darem na ślubie księżnej Anny i księcia Jarosława. Według tej legendy obraz miał pochodzić z Konstantynopol – mówi historyk, profesor PWSZ w Chełmie, dr hab. Andrzej Wawryniuk: – W 1915 roku wojska rosyjskie wycofując się z Chełma, wywiozły ikonę. Prawdopodobnie została ona złożona w moskiewskim muzeum. Wrócił do Chełma w 1943 roku, sprowadzony staraniem prawosławnego biskupa chełmskiego Iłarion. W 1944 roku zastępca proboszcza parafii prawosławnej, po wkroczeniu do Chełma wojsk sowieckich, postanowił ten obraz wywieźć. Odnalazł się dopiero w 1999 roku w Łucku.
– Sam kult, udokumentowany historycznie, jest tutaj od XIII wieku – podkreśla ks. Andrzej Sternik: – 1242 rok to pierwsze zapiski, że modlono się przed ikoną Matki Bożej. Za cudowną tę ikonę uznano w XVII wieku, dlatego że tutaj przybywający wierni i pielgrzymi, modląc się otrzymywali wiele łask, o czym świadczy Księga cudów i łask, napisana przez biskupa Jakuba Suszę. Jest w tej księdze spisanych prawie 700 cudów i łask.
– Niektórzy powątpiewają w cudowną moc tego obrazu – zaznacza Andrzej Wawryniuk: – Spotkałem się z konserwatorem, który w sposób prawie tajny prowadził restaurację obrazu i on potwierdził, że obcowanie z tym obrazem uzdrowiło kilkuletniego chłopca ukraińskiego. Również jedna z pracownic Muzeum Ikon w Łucku, która nie mogła mieć potomstwa, dzięki cudownemu wizerunkowi doczekała się dziecka.
Rocznica pierwszej koronacji cudownej ikony Matki Bożej Chełmskiej przypada 7 lipca.
RyK (opr. DySzcz)
Fot. Karolina Ryniak