Uwaga na kleszcze. Te niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt pajęczaki w ostatnim czasie są bardzo aktywne.
– Kleszcze najczęściej można spotkać głównie na łąkach i pastwiskach. Jeśli w lesie, to na jego obrzeżach – informuje prof. Rafał Gosik z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Teraz zaczyna się okres godowy kleszczy, więc w okresie wczesnowiosennym są one szczególnie aktywne. Szansą, że pies, kot czy człowiek zostaną przez nie ugryzieni jest dużo, dużo większa niż jeszcze kilka tygodni temu.
– Te groźne pajęczaki po ukąszeniu człowieka mogą przenosić bakterię Borrelię, która wywołuje boreliozę – mówi dr n. med. Romana Rolla-Szczepańska, specjalista ds. chorób zakaźnych z Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. – Po wniknięciu tej bakterii wraz ze śliną kleszcza pod skórę ukąszonego człowieka, w 60% procent przypadków pojawia się rumień. Trzeba wówczas zgłosić się do lekarza. Wczesne leczenie daje u bardzo wielu ludzi eliminację tego zakażenia.
– Jeżeli leczenie nie zostawię wdrożone odpowiednio wcześnie, Borrelia rozsiewa się po całym organizmie i daje objawy w różnych narządach. Najbardziej „lubi” układy stawowy i nerwowy. Czasem atakuje oko czy mięsień sercowy – tłumaczy Romana Rolla-Szczepańska. – Najcięższą postacią choroby jest neuroborelioza – dodaje.
Kleszcze są niebezpieczne także dla psów. Przenoszą pierwotniaki, które atakują krwinki czerwone zwierząt, wywołując babeszjozę. – Konsekwencją tego schorzenia jest niedotlenienie tkanek organizmu, niewydolność wielonarządowa. W skrajnych przypadkach choroba kończy się śmiercią zwierzęcia – wyjaśnia prof. Łukasz Adaszek z Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Żeby temu zapobiec, po spacerze trzeba dokładnie oglądać powłoki ciała zwierzęcia i usuwać kleszcze, jeżeli takie znajdziemy. Gdy stwierdzimy pojawianie się u psa pierwszych objawów babeszjozy – czyli gorączki, osłabienia, niechęci do wysiłku fizycznego i zabawy – jak najszybciej trzeba zgłosić się do lekarza weterynarii.
Jak można chronić się przed kleszczami? – Pajęczaki te nie lubią zapachów chemicznych, na przykład ostrych perfum czy środków czyszczących. Czyli wszystko, co nam, ludziom pachnie ładnie, będzie odstraszać kleszcze. Na rynku jest bardzo wiele skutecznych środków przeciwkleszczowych. Poza tym ochroną są długie spodnie i wysokie buty – stwierdza prof. Roman Gosik.
Po powrocie ze spaceru z terenów zielonych należy dokładnie sprawdzić czy kleszcze nie wbiły się w skórę. W takim przypadku należy je jak najszybciej usunąć. A miejsce ukąszenia zdezynfekować.
Jak wynika z zaskakujących wyników badań, za przyciąganie kleszczy może być odpowiedzialne coraz powszechniejsze w środowisku promieniowanie elektromagnetyczne, którego źródłem są na przykład smartfony.
– Badania te wykazały, że kleszcze są najbardziej przyciągane przez promieniowanie o częstotliwości 900 megaherców – mówi profesor Piotr Tryjanowski.z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – To jedna z najpopularniejszych długości fali elektromagnetycznej i ta „smartfonowa” jest rzeczywiście najbardziej atrakcyjna dla kleszczy.
W pierwszym kwartale tego roku na boreliozę w województwie lubelskim zachorowało 197 osób. W okresie od 1 do 15 kwietnia na chorobę tą stwierdzono u 18 osób.
Borelioza to nie jedyna choroba, jaką wywołują u ludzi kleszcze. Mogą również powodować kleszczowe zapalenie mózgu. To groźne schorzenie jest jednak obecnie rzadziej spotykane niż borelioza.
MaT / opr. ToMa
Fot. pixabay.com