Nowy ambulans trafił do Szpitala imienia Jana Bożego w Lublinie. Dziewięcioosobowy pojazd został zakupiony ze środków zebranych w ramach akcji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II „Jazda z pomocą – szpital czeka”. Na specjalistyczny pojazd potrzeba było 100 tysięcy złotych. Dzięki mobilizacji społeczności i przyjaciół KUL w ciągu 9 dni zgromadzono ponad 120 tysięcy złotych, a zbiórka potrwa – tak jak pierwotnie zaplanowano – do 6 maja.
– Wszystkich nas zaskoczyła sytuacja spowodowana koronawirusem – mówi dyrektor szpitala imienia Jana Bożego w Lublinie, Tadeusz Duszyński.- Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Wszystkich nas zastała ta sytuacja, mamy nowe zadania, także transportowe. Musimy choćby przewozić osoby w ramach niezbędnej diagnostyki między trzema naszymi lokalizacjami. Do tego dochodzi przewożenie pacjentów do izolatorium i przewóz materiału biologicznego na testy w kierunku badania na koronawirusa czy przewożenie krwi.
– Akcja narodziła się, bo była taka potrzeba – mówi rzecznik prasowy KUL, Lidia Jaskóła. – Jako społeczność akademicka chcieliśmy włączyć się w pomoc na rzecz szpitali i na rzecz medyków. Takie rozmowy rozpoczął ksiądz rektor prof. Antoni Dębiński. Zapytał, który szpital potrzebowałby takiej pomocy i co moglibyśmy zrobić. Wskazano nam Szpital im. Jana Bożego jako ten, który takiej pomocy potrzebuje. Dyrekcja tej placówki powiedziała, że najbardziej potrzebnym sprzętem jest samochód do transportu sanitarnego. Postanowiliśmy taką zbiórkę przeprowadzić. Wiedzieliśmy, ile potrzebujemy na to środków.
– Nie będę ukrywał, że była to jedna z naszych największych potrzeb i nie mieliśmy na nią pieniędzy – mówi Tadeusz Duszyński. – Radość nasza jest tym większa, że pojawiła się ta cudowna inicjatywa ze strony księdza rektora i całej społeczności KUL, którzy rozpoczęli tę akcję. Błyskawiczna i piękna akcja. Błyskawiczny efekt. Nie spodziewaliśmy się, że tak szybko uda się zebrać te pieniądze. Jestem wzruszony, szczęśliwy, że możemy dzisiaj ten samochód odbierać. Składam podziękowania dla wszystkich uczestników tej akcji – zarówno jej inicjatorów, jak i tych, którzy złożyli swoje dary.
– Czas pandemii, czas szczególny dla nas wszystkich – mówi rektor KUL ksiądz profesor Antoni Dębiński. – Kiedy zmagamy się z różnymi trudnościami, wymaga od nas wszystkich solidarności, empatii i bliskości wobec tych, którzy potrzebują naszej pomocy. W ciągu 9 dni udało nam się zebrać potrzebne środki. Akcja trwa nadal. Każdą złotówkę zebraną w jej ramach przekażemy na potrzeby szpitala, na cele wskazane przez pana dyrektora. Raz jeszcze chciałbym bardzo serdecznie podziękować za wsparcie naszej akcji.
– Mamy już oczywiście pomysł na co przeznaczyć te „dodatkowe” środki. Ale zależeć będzie to od tego, jak się skończy ta zbiórka – mówi dyrektor Tadeusz Duszyński – Na pewno już mamy na jeden kardiomonitor. Chcemy kupić także kardiomonitor, który jest potrzebny na dziecięcy oddział chorób zakaźnych. Jeżeli będzie jeszcze więcej pieniędzy, to będziemy się zastanawiali na co je przeznaczyć. Może jeszcze na dwa kardiomonitory. Bo kardiomonitory i respiratory są najbardziej potrzebnym elementem na ten czas.
– W akcję byli włączeni właściwie wszyscy. Bardzo wiele osób udostępniało informację o inicjatywie – mówi Lidia Jaskóła. – Przede wszystkim bardzo nam pomogły media. Pomogli nam też artyści – Krzysiek Zalewski i Stanisław Sojka nagrali zachęty do osób, które mogłyby wesprzeć tę akcję. Szczególnie wzruszające było dla nas to, że w ramach tej zbiórki pojawiały się różne kwoty. Obok tych zapierających dech w piersiach, pojawiały się też kwoty drobniejsze. Ale mieliśmy świadomość, że każda złotówka jest równie ważna. Jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy. Zakupiliśmy karetkę, przekazaliśmy ją szpitalowi, ale nie zamknęliśmy zrzutki. Akcja trwa nadal. Każda zebrana złotówka będzie przeznaczona na pomoc Szpitalowi im. Jana Bożego.
Szpital dostał 9-osobowy pojazd, w którym można zdemontować część foteli oraz przewozić wózek inwalidzki. Zbiórka wciąż trwa pod linkiem: https://zrzutka.pl/fam4dp.
Zobacz galerię: Przekazanie ambulansu dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
MaK/WP
Fot. Piotr Michalski