Lech Sprawka: W województwie lubelskim powstanie 16 izolatoriów

sprawka 2 2020 04 03 214809

– W województwie lubelskim „na starcie” powstanie 16 izolatoriów, po dwa (jedno kategorii A i jedno B) dla każdego szpitala z oddziałami zakaźnymi oraz dla jednoimiennego szpitala w Puławach. W sumie liczba łóżek we wszystkich obiektach tego typu będzie zbliżona do tysiąca – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka (na zdj.).

– W tej chwili mamy podpisane umowy z 6 podmiotami na 6 izolatoriów. To 3 izolatoria kategorii A i 3 kategorii B. W sumie mamy już fizycznie uruchomionych 278 miejsc, w tym 186 w przypadku kategorii B i 92 kategorii A – powiedział wojewoda.

CZYTAJ: Walka z koronawirusem w Lubelskiem: obiekty przeznaczone na izolatoria [LISTA]

W izolatoriach typu B mają przebywać pacjenci, u których stwierdzono koronawirusa, ale przechodzą go albo bezobjawowo, albo z objawami, które nie stanowią poważnego zagrożenia dla ich zdrowia. Natomiast w izolatoriach kategorii A będą przebywać osoby, od których pobrana została próbka na obecność koronawirusa, ale które wyniku testu jeszcze nie otrzymały.

Jak powiedział wojewoda, na podstawie podpisanych umów działają już izolatoria kategorii B w Hotelu Huzar w Lublinie, Internacie Medycznego Studium Zawodowego im. Janusza Korczaka w Łukowie i Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Nałęczowie.

Jeśli chodzi o izolatoria kategorii A, umowy objęły dotąd: Gościnną Prowansję w Łukowie, Bursę Szkolna Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Puławach, Hotel Ośrodka Sportu i Rekreacji „Tomasovia” w Tomaszowie Lubelskim.

– Umowy na pozostałe izolatoria zostaną sfinalizowane w najbliższym czasie. Najpóźniej w poniedziałek zostanie uruchomionych wszystkich 16 obiektów. Będziemy też przygotowywali kolejne – powiedział Lech Sprawka.

– Powstanie izolatoriów znacznie odciąży szpitalne oddziały zakaźne. Dzięki nim pacjenci z pozytywnym wynikiem badania na obecność koronawirusa, ale nie mający objawów wymagających hospitalizacji, nie będą musieli leżeć w szpitalach – dodał wojewoda.

Jak poinformował Lech Sprawka, został też uruchomiony „hotel dla medyka” w Puławach. Pokoje dla personelu medycznego jednoimiennego szpitala zakaźnego zostały tam przygotowane w hotelu Izabella.

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, na izolatoria powinny zostać przeznaczone hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. Każdy przebywający w nich pacjent musi mieć zapewniony osobny pokój z łazienką i trzy posiłki dzienne, a także opiekę lekarską i pielęgniarska. Stan zdrowia przebywających w takich miejscach osób jest monitorowany przez personel medyczny. Pacjent może opuścić izolatorium jedynie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, muszą być szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version