Miliony złotych na ratowanie firm z województwa lubelskiego

business 1477601 1920 2020 04 16 183348

– Przedsiębiorcy, którzy ponoszą straty ze względu na pandemię koronawirusa mogą dostać ogromne wsparcie – mówił dziś (16.04) podczas konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski. 

Zarząd województwa zabezpieczył blisko 159 milionów złotych na pomoc dla przedsiębiorców którzy ponoszą straty z powodu pandemii koronawirusa. Pieniądze pochodzą między innymi z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z programu Wiedza, Edukacja, Rozwój. To nie jedyna forma wsparcia. Jak można realizować tzw. Tarczę Antykryzysową? 

– Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – z tego tytułu wpłynęło do nas zapotrzebowanie na dzień dzisiejszy około 103 milionów złotych. W ramach Funduszu Pracy w naszym województwie na ten instrument mamy w tej chwili kwotę 156 milionów, co pozwoli na realizację około 30 tysięcy pożyczek dla mikro i małych przedsiębiorstw – mówi Jarosław Stawiarski.

– Inna forma to wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w postaci dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku spadku obrotów w następstwie wystąpienia pandemii. Kolejna forma to wsparcie dla przedsiębiorstw będących osobą fizyczną nie zatrudniających pracowników w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 w formie dofinansowania ze środków Funduszu Pracy, części prowadzenia działalności – wylicza marszałek województwa lubelskiego. 

Wsparcie dla przedsiębiorców ma pomóc im w trudnej sytuacji i w redukcji ewentualnych zwolnień. Pomoc w postaci blisko 27 milionów złotych ma dostać między innymi firma Black Red White. Dofinansowanie ma uratować ponad 1000 miejsc pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Stawiarski: Przekażemy 27 mln zł na ratowanie miejsc pracy w Black Red White

W trudnej sytuacji są także firmy przewozowe, które realizują transporty międzynarodowe. Wielu kierowców przebywa na urlopach. Jednak i o nich nie zapomniano. – Tacy przewoźnicy mogą liczyć na pomoc. Jeżeli właściciel firmy przewozowej jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą, może się udać do Powiatowego Urzędu Pracy i tam dostanie wsparcie albo na podtrzymanie etatu albo otrzyma mikopożyczkę jeżeli takiej będzie oczekiwał. Jeżeli jest podmiotem samozatrudnionym, może wystąpić o wsparcie celem obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jeżeli zechce wystąpić do Wojewódzkiego Urzędu Pracy o to, żebyśmy sfinansowali część wynagrodzeń z powodu przestoju bądź z powodu obniżenia wymiaru etatu, takie środki również dostanie – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, Andrzej Pruszkowski. 

CZYTAJ: Przewoźnicy w czasie pandemii: działalność wielu firm stoi pod znakiem zapytania

– Obecnie poziom bezrobocia w województwie lubelskim wynosi 7,8% i jest jednym z najniższych w historii naszego regionu – mówił na dzisiejszej konferencji dyrektor Pruszkowski. Poinformował on także, że do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie wpłynęło do tej pory ponad 200 wniosków o wsparcie.

– Jeśli chodzi o stany zaawansowania prac możemy śmiało powiedzieć, że zakontraktowaliśmy około 40 milionów złotych, co pozwala na zagwarantowanie dalszej pracy 8006 pracowników. 

Szczegółowe informacje nt. poszczególnych form wsparcia znajdziemy między innymi na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.  

Urzędnicy WUP będą też dostępni dla przedsiębiorców i będą odpowiadać na ich pytania  telefonicznie lub mailowo. 

MaTo / SzyMon 

Fot. pixabay.com

Exit mobile version