Minister edukacji: zastanawiamy się nad wprowadzeniem elektronicznych świadectw

729x308 2020 04 01 110243 1140x570 2020 04 21 183507

– Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa stworzenie elektronicznej wersji świadectwa ukończenia szkoły, która byłaby równorzędna ze świadectwem papierowym – poinformował szef resortu, Dariusz Piontkowski (na zdj.). Jak powiedział, być może takie rozwiązanie uda się wprowadzić w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich.

Szef MEN, odpowiadając na pytania dziennikarzy o sposób przeprowadzania rekrutacji do przedszkoli i szkół w dobie koronawirusa, wyjaśnił, że zgodnie z prawem oświatowym rekrutacja do szkół może być przeprowadzana w wersji elektronicznej i że w przypadku przedszkoli nabór już się praktycznie odbył.

– Jeśli chodzi o rekrutację do szkół średnich, to przynajmniej ten wstępny etap, kiedy się składa wnioski do szkół, też może być przeprowadzony w formie elektronicznej. Ponieważ dziś wiemy, że egzaminy odbędą się najwcześniej w czerwcu, w związku z tym konieczność dostarczenia oryginałów świadectw i zaświadczeń o zdanym egzaminie byłaby dopiero na przełomie lipca i sierpnia, więc spokojnie można tak ten harmonogram przekazywania dokumentów oryginalnych do szkół zorganizować, aby większe grupy rodziców i uczniów się ze sobą nie stykały – przekazał Piontkowski.

– Zastanawiamy się nad tym, czy będzie możliwe stworzenie elektronicznej wersji świadectwa opatrzonej elektronicznym podpisem zaufanym dyrektora szkoły, która mogłaby być ewentualnie wydawana na życzenie rodzica. Wówczas byłaby takim zaświadczeniem elektronicznym, który byłby równorzędny ze świadectwem czy zaświadczeniem papierowym. Jesteśmy w trakcie przygotowań do stworzenia takiej wersji świadectwa – zapowiedział.

Dodał, że być może uda się wprowadzić to rozwiązanie jako dodatkową możliwość w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich. 

– Arkusze na egzamin ósmoklasisty i maturalny są przygotowane, teraz to tylko kwestia dystrybucji i dania wyraźnego sygnału, kiedy te egzaminy mają się odbyć – poinformował Dariusz Piontkowski. – Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, będziemy starali się zorganizować egzaminy w czerwcu – dodał. Jak dodał, resort zastanawia się jednak nad rezygnacją z części ustnej matur.

W związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone do 26 kwietnia, a szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Pod koniec tygodnia rząd ma ogłosić, co dalej ze szkołami. Terminy egzaminów ósmoklasisty i maturalny zostały przełożone, a nowe mają zostać podane co najmniej na trzy tygodnie przed ich przeprowadzeniem egzaminów.

– Jeśli będzie taka konieczność, w nowym roku szkolnym będziemy kontynuować nauczanie na odległość – zapowiedział Dariusz Piontkowski. Poinformował, że zasób materiałów i narzędzi do zdalnego nauczania będzie rozszerzany, aby przygotować się na ewentualną kontynuację tej formy kształcenia.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. www.gov.pl

Exit mobile version