Muzeum Lubelskie w nowej odsłonie do końca roku

castle 4249709 1920 2020 04 25 142135

Do końca roku ma się zakończyć modernizacja i rozbudowa Muzeum Lubelskiego w Lublinie, które ma swoją siedzibę na Zamku Lubelskim. Powierzchnia wystawiennicza muzeum zwiększy się o ok. 300 metrów kwadratowych.

– Prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. Prawdopodobny termin zakończenia wszystkich prac to koniec obecnego roku. Planujemy, że otwarcie muzeum po modernizacji nastąpi w grudniu – powiedziała kierownik Działu Marketingu i Relacji Zewnętrznych w Muzeum Lubelskim, Dorota Wawryniuk.

W muzeum wykonana już została m.in. przebudowa skrzydła północnego Zamku, wszystkie prace budowlane, elektryczne i instalacyjne a także instalacje fotowoltaiczne. – Jesteśmy w trakcie końcowego etapu wykończeniowego. Przed nami prace aranżacyjne wnętrz muzealnych, dzięki którym powstaną w muzeum nowoczesne wystawy – zaznaczyła Wawryniuk.

Dzięki modernizacji muzeum pozyska nową przestrzeń o powierzchni blisko trzystu metrów kwadratowych, która będzie przeznaczona na prezentacje wystaw czasowych. Nowa sala wystawiennicza powstanie po przebudowie skrzydła północnego Zamku i obecnej Galerii Malarstwa Polskiego. Utworzone zostaną tu dwie sale na dwóch poziomach – na górze będzie urządzona wystawa sztuki dawnej (z ekspozycją m.in. słynnego obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”), natomiast na dole będzie sala dla wystaw czasowych.

Modernizacja muzeum na Zamku obejmuje też remont części skrzydła południowego i zachodniego, w tym m.in. wymianę instalacji elektrycznych i sanitarnych. Powstanie też infrastruktura zwiększająca dostępność muzeum dla osób niepełnosprawnych. Poprawić się mają także warunki przechowywania zbiorów.

Projekt przebudowy i modernizacji obejmuje też oddział Muzeum Lubelskiego – Muzeum Regionalne i Muzeum XXIV Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego w Kraśniku. Tam również przewidziano kompleksowy remont istniejącego budynku muzeum i dobudowanie nowego skrzydła.

Koszt rozbudowy i remontu obu obiektów to ponad 34 mln zł, z czego blisko 17,7 mln zł stanowi dofinansowanie unijne z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Muzeum Lubelskie, założone w 1906 r., to jedno z największych muzeów na wschodzie Polski. Od 1957 r. jego siedzibą główną jest Zamek Lubelski z unikalnym w skali Europy zabytkiem sztuki średniowiecznej – Kaplicą Trójcy Świętej.

Muzeum zgromadziło dotychczas blisko 173 tys. zabytków z wielu dziedzin m.in. sztuki, archeologii, numizmatyki, militariów, etnografii, literatury. Eksponowane są one w siedzibie głównej a także w czterech oddziałach w Lublinie i trzech oddziałach zamiejscowych – w Kraśniku i w Nałęczowie.

Muzeum Lubelskie w Lublinie jest jednostką podległą Samorządowi Województwa Lubelskiego. W 2018 roku (przed remontem) wszystkie oddziały muzeum odwiedziło ponad 276 tys. osób.

RL / PAP / SzyMon

Exit mobile version